Kuchnia w drewnie

Drewno na domowych ścianach to wciąż mocno szokujący pomysł. Jeszcze do niedawna w naszej przestrzeni na ścianach królowała farba lub ceramika. Niewyobrażalne wręcz było budowanie drewnianej ściany w kuchni, a umiejscowienie jej przy kuchence czy zlewozmywaku zakrawało wręcz na herezję.

Pamiętajmy, że kuchnia to nasze domowe termo-labolatorium , w którym następują częste zmiany temperatur i poziomu wilgotności. Również powierzchnie przy umywalkach nie mają lekko. Praktycznie na co dzień narażone są na kontakt z bieżącą wodą. Odpowiedzią na ten problem są nowe, drewniane panele odpowiednio zabezpieczone.

Do wykończenia ściany kuchennej możemy użyć paneli podłogowych lub paneli ściennych pokrytych laminatem. Po przyklejeniu je do ściany ( kleimy bardzo ciasno ) należy polakierować powstałą powierzchnię. Miejsca styczne elementów taktujemy z odpowiednio większą atencją lub zabezpieczamy innym materiałami takimi jak np. listwy metalowe czy plastikowe.

Drewniane blaty

W podobny sposób na działanie czynników zewnętrznych narażone są w kuchni drewniane blaty. Oprócz temperatury i wilgoci blat kuchenny narażony jest również na uszkodzenia mechaniczne. Ślady takich uszkodzeń, dzięki naturalnej strukturze drewna, są możliwe do maskowania lub usuwania. Taka cecha blatu i ogólnie drewna w domu czy w kuchni sprawia, że drewno jest tak atrakcyjnym surowcem wykorzystywanym w domu. Atrakcyjnym i ekologicznym.

Blat kuchenny z Polski

Blaty kuchenne produkowane są z wielu rodzimych gatunków drewna min. z buku, dębu, akacji, jaworu czy nawet czereśni. Polskie  gatunki drewna są wytrzymałe, o odpowiednim stopniu twardości czyli dokładnie takie jakie powinny być by służyć nam w kuchni przez długie lata.  Nie straszne im żadne zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Warto pamiętać i zdecydowanie podkreślić, że to właśnie drewno, w przeciwieństwie do innych surowców na blat jest „plastycznym” materiałem na wszelakie poprawki i uzupełnienia. Kuchenny „rewolucje”  z drewnem w kuchni, to dla doświadczonej ekipy stolarskiej skromne  wyzwanie. Oczywiście różne odmiany, z których pozyskujemy surowiec na blat, różnią się od siebie wrodzonymi właściwościami i każdy potrzebuje innego podejścia. Dla przykładu niepozorne drzewo  akacji jest materiałem wyjątkowo odpornym na ścieranie i uszkodzenia.

Natura w domu

Gorąco namawiamy by przy planowanym remoncie lub budowie domu postawić na drewno. Ten ekologiczny i naturalny materiał wniesie do naszego domu ciepło i przytulność. W porównaniu do innych materiałów może wydawać się drogi lecz przetrwa w naszym domostwie długie lata ciesząc swoim urokiem następne pokolenia.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Zakup kawalerki w Warszawie – czy warto zdecydować się na wykończenie pod klucz?

Następny artykuł

Jaki jest najmodniejszy kolor we wnętrzach w tym sezonie?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments