Które metody zabezpieczania stali przed korozją są najtrwalsze?

Dynamiczny rozwój przemysłu spowodował, że na rynku dostępnych jest coraz więcej skutecznych metod przeciwdziałania korozji. Zabezpieczenia antykorozyjne stali dzielą się obecnie na kilka najpopularniejszych sposobów: ocynkowanie ogniowe, a także malowanie proszkowe oraz malowanie na mokro. Które z nich są najtrwalsze?

Zabezpieczenie antykorozyjne stali poprzez ocynkowanie ogniowe

Jednym z bardzo efektywnych rozwiązań, które proponuje m.in. firma Metaltech, jest ochrona przeciwko korozji poprzez ocynkowanie ogniowe. Proces polega na pokryciu stali specjalną powłoką cynkową. Na powierzchni wytwarzana jest trwała warstwa, odporna na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.

Wykonanie procesu znacząco podnosi walory użytkowe konstrukcji stalowych i sprawia, że stają się one niepodatne na uszkodzenia. Zanurzenie ich w płynnym cynku gwarantuje wytworzenie powłoki ochronnej o wieloletniej trwałości (standardowo jest to minimum 20, a przy dobrych warunkach środowiskowych – nawet 65 lat).

Malowanie proszkowe konstrukcji narażonych na korozję

Proces malowania proszkowego konstrukcji narażonych na szkodliwe działanie korozji polega na naniesieniu powłoki malarskiej wykorzystującej technologię polimerową. Operacja odbywa się z wykorzystaniem specjalnych maszyn, w wysokiej temperaturze, dochodzącej do 200oC.

Samą farbę w kolorze z palety RAL aplikuje się z użyciem pistoletu ciśnieniowego, a następnie pomalowany w ten sposób element umieszcza w piecu, by utrwalić osiągnięty efekt. Pozwala to na solidne zabezpieczenie antykorozyjne stali, jak i aluminium, m.in. przy budowie konstrukcji bram i ogrodzeń.

Ochrona antykorozyjna stali, dzięki malowaniu na mokro

Ostatnią wartą wspomnienia metodą jest ochrona metalu poprzez malowanie go na mokro. Zabezpiecza się w ten sposób zazwyczaj elementy wielkogabarytowe, wykorzystywane później w budownictwie, przemyśle, jak i transporcie. Używa się do tego dedykowanych agregatów. W Metaltech wykorzystuje się w tym celu specjalistyczne maszyny hydrodynamiczne, które natryskują farbę pod ciśnieniem. Efektem jest warstwa chroniąca przed korozją o wieloletniej trwałości.

Niezależnie od wybranego sposobu – wszystkie powyższe metody skutecznie chronią przed rdzą.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Urządzanie salonu – jakie meble wybrać?

Następny artykuł

Minimalizm we wnętrzach – zalety i wady

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments