Wiele osób stojących przed wyborem mieszkania zastanawia się nad tym, czy wybrać mieszkanie bezpośrednio od dewelopera, czy też zdecydować się na zakup z rynku wtórnego. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady, stąd też wyraźny podział pomiędzy grupami decydującymi się na wybór mieszkania nowego lub używanego. Wśród klientów deweloperów dominują dwie grupy: młode pary oraz… seniorzy.
Dlaczego? Z pewnością wpływ miały programy rządowe wspierające młode osoby w zakupie własnego M. Jednak to nie jedyny powód. Zwłaszcza, że drugą dość liczną grupą kupującą mieszkania z rynku pierwotnego są osoby starsze.
Własne „M” dla młodych osób
Na zakup mieszkania od dewelopera bardzo często decydują się osoby młode. Zazwyczaj są to małżeństwa, które szukają miejsca dla powiększającej się rodziny. Wpływ na to z pewnością ma fakt, że mieszkanie od dewelopera jest „czyste” i nie wymaga kosztownych, a także długotrwałych remontów. Pod wieloma względami można dowolnie dopasować je do swoich potrzeb – zmieniając rozkład pomieszczeń, przesuwając ścianki działowe, a nawet kontakty ścienne i niektóre instalacje. W mieszkaniu z rynku wtórnego jest to zdecydowanie trudniejsze. Dodatkowo często wiąże się z kosztownym i długotrwałym remontem – a w czasie skuwania ścian i kładzenia podłóg mogą pojawić się dodatkowe trudności, niewidoczne na pierwszy rzut oka. Dlatego, aby uniknąć niespodzianek młodzi decydują się na mieszkanie od dewelopera. Tylko wówczas mają pewność, że wszystko jest nowe oraz wykończone w najwyższym standardzie. Co więcej, wśród ofert deweloperskich z łatwością mogą znaleźć mieszkania dwu-, trzy-, a nawet czteropokojowe, dzięki czemu metraż mogą dostosować do przyszłych planów powiększenia rodziny.
Wśród młodych osób na własne „M” od dewelopera decydują się również single. Zwykle wybierają mieszkania mniejsze: kawalerki lub niewielkie mieszkania dwupokojowe. W ostatecznym rozrachunku jest to rozwiązanie tańsze i wygodniejsze niż wynajem. Wiele młodych singli posiada dobrą i stabilną pracę, więc może pozwolić sobie na taki zakup. W razie zmiany planów lub powiększenia rodziny mieszkanie można sprzedać lub wynająć oraz zamienić na większe – co w przypadku wynajmu nie jest możliwe.
Mieszkanie od dewelopera na jesień życia
Okazuje się jednak, że nie tylko młodzi decydują się na nowe mieszkania. Równie często niewielkie kawalerki lub mieszkania dwupokojowe kupowane są przez seniorów. Dlaczego? Często wynika to z faktu, że wcześniejsze lokum staje się za duże na parę lub samotnego seniora. Większe mieszkanie lub dom to wyższe rachunki za prąd, ogrzewanie i śmieci, a także zdecydowanie większa powierzchnia do sprzątania. Jeśli jest to stara kamienica lub dom jednorodzinny konieczne jest przeprowadzanie niezbędnych prac konserwacyjnych i remontów – na co osoby starsze zwykle nie mają już siły. Nowe mieszkanie to większy komfort, bezpieczeństwo, a także oszczędność. Wraz z pojawianiem się nowych osiedli rośnie wokół nich również infrastruktura: sklepy, przychodnie, przystanki komunikacji miejskiej. Osiedla są zwykle kameralne, zlokalizowane w cichej i spokojnej okolicy, idealnej do spędzenia jesieni życia.
Mieszkanie idealne pod inwestycję
Na zakup mieszkania od dewelopera decydują się również osoby, które poszukują mieszkania w celach inwestycyjnych. Podobnie jak w przypadku osób młodych i seniorów przemawia za tym możliwość dowolnej aranżacji, nowoczesne materiały, wysoki standard oraz atrakcyjna lokalizacja. Zwłaszcza lokalizacja jest tu szczególnie istotna. Deweloperzy zwykle decydują się na budowę osiedli w większych miastach studenckich lub turystycznych, na przykład Krakowie – gdzie swoją ofertę mieszkań posiada Deweloper Samson Dom. Większe i popularne miasto wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na mieszkania pod wynajem. Zazwyczaj są to mieszkania dwu- i trzypokojowe, które cieszą się największą popularnością wśród osób wynajmujących je na krótszy lub dłuższy okres. W nowym mieszkaniu nie trzeba przeprowadzać remontu – wystarczy wykończyć wnętrze, a następnie znaleźć lokatorów, by móc cieszyć się stałym zyskiem z wynajmu.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.