Kanalizacja przydomowa – właz żeliwny to dobre rozwiązanie?

Kanalizacja przydomowa jest najbliższa przeciętnemu użytkownikowi, nieobeznanemu z meandrami budownictwa. Znacznie częściej spotykamy się z budową instalacji kanalizacyjnej na prywatnej posesji, niż w centrum miasta, gdzie nie mamy dostępu do prac remontowo-budowlanych. Ważnym elementem każdego systemu operującego ściekami jest studzienka kanalizacyjna i zbiornik na szambo, które muszą posiadać odpowiednią pokrywę. Specjaliści są zdania, iż w przypadku kanalizacji przydomowej doskonale sprawdza się właz żeliwny. Dlaczego?

Właz żeliwny – charakterystyka

Właz żeliwny konkuruje z włazami z polipropylenu (PP) oraz żeliwno-betonowymi. Wszystkie cechują się doskonałą trwałością, lecz wytrzymują inne obciążenia, które są definiowane przez tzw. klasy obciążenia pokryw. Sklep hydrauliczny Cetel oferuje wszystkie typy włazów, dlatego każdy z pewnością odnajdzie adekwatny element studzienki kanalizacyjnej. Jak nazwa sugeruje, właz żeliwny jest wykonany z bardzo trwałego żeliwa szarego i idealnie chroni studzienkę lub zbiornik na szambo przed uszkodzeniami mechanicznymi, chemicznymi czy niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Właz żeliwny a klasy obciążeń

Wybór odpowiedniej pokrywy jest decyzją istotną ze względu na finanse. Aby uniknąć rozczarowania zniszczonym włazem, warto wpierw poznać własności poszczególnej pokrywy. Najlepiej skupić się na klasie obciążeń. Włazy PP posiadają klasę A15, czyli wytrzymują ciężar do 1,5 tony. Sprawdzą się zatem w ogrodach i alejkach spacerowych. Właz żeliwny charakteryzuje się klasą B125 (wytrzymuje nacisk do 12,5 tony). Nadaje się do chodników, parkingów, dróg o małym natężeniu ruchu, a także podjazdów przydomowych – czyli miejsc związanych z posesją. Ostatni typ, pokrywa żeliwno-betonowa, wytrzymuje największe natężenia (np. pojazdów ciężarowych), o czym świadczy klasa D400. O tym, w jakiej klasie obciążeń można zastosować pokrywę kanalizacyjną na podjazd, warto zasięgnąć opinii specjalistów, jednak najczęściej wykorzystuje się właz żeliwny.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Szybki zwrot z inwestycji w nieruchomości na rynku pierwotnym. O tym nie wie 90% inwestorów

Następny artykuł

Meble do kawalerki, jakie kupić?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments