Jakie okna wybrać – plastikowe czy drewniane?

Okna plastikowe należą do najpopularniejszego rodzaju okien, które znajdziemy w większości polskich domach. Zazwyczaj są to okna z białymi ramkami, a więc nie wyróżniają się niczym szczególnym. Obecnie na rynku mamy do wyboru dużą ilość produktów w różnych wersjach – kolorystycznych i materiałowych, a jedyną przeszkodą dla nas mogłaby się wydawać cena. Wiele osób decyduje się również na wybór okien drewnianych. W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze zalety i różnice między oknami plastikowymi a drewnianymi. Dzięki temu dobierzesz okna do swoich potrzeb.

Zacznijmy od ceny – okna plastikowe czy drewniane?

Cena odgrywa ważną rolę, gdy wybieramy okna, ponieważ w zależności od rodzaju okien, materiału czy modelu będzie ona się różnić. Na rynku znajdziemy okna w różnych wersjach cenowych, dlatego z pewnością wybierzemy dla siebie odpowiednie pod względem cenowym.

Okna plastikowe są tańsze niż ich drewniany odpowiednik, ponieważ nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych, co zwiększa dodatkowo koszty ich utrzymania. Różnica cenowa między tymi dwoma rodzajami okien spada z roku na rok, dlatego coraz częściej osoby wybierają drewniane okna, które są estetyczne i dobrze komponują się we wnętrzu.

Wygląd okien

Jeśli chodzi o wygląd samych okien, bez wątpienia drewniane będą znacznie ładniejsze, zwłaszcza w wersji z odpowiednią powłoką, gdzie dokładnie widać kolor drewna i jego unikalne rysy. Okna plastikowe zazwyczaj występują z białą ramką, na które jest okleina. Niekiedy znajdziemy okna plastikowe w wersji z okleiną o imitacji drewna, ale nie wygląda to estetycznie. Gdy we wnętrzu posiadamy drewniane meble czy dodatki, to zdecydowanie okna drewniane będą najlepszym rozwiązaniem.

Czynniki zewnętrzne

Kolejnym ważnym czynnikiem podczas wyboru okien jest odporność na działanie czynników zewnętrznych. W końcu okna wystawione są na największe działanie temperatury, czy niesprzyjających warunków pogodowych. W przypadku wysokich temperatury lepiej radzą sobie okna drewniane, ponieważ okna plastikowe zrobione z tworzyw sztucznych mają tendencję do odkształcania się i co najważniejsze – okleina może się odklejać. Okna plastikowe częściej się odbarwiają w wyniku wysokiej temperatury i słońca.

Jednak okna z PCV mają również swoje zalety, są całkowicie odporne na wilgoć i działanie substancji chemicznych, czego nie można powiedzieć o drewnianych odpowiednikach. W ich przypadku musimy dbać o konserwacje i ich czyszczenie, aby zachowały swój wygląd przez długie lata. Gdy okna będą znajdować się w miejscu o dużej wilgotności, PCV sprawdzi się lepiej.

Ich największą wspólną zaletą jest to, że dobrze radzą sobie ze szczelnościami, dlatego nie musimy martwić się o przepuszczanie gorącego lub zimnego powietrza czy hałasu z zewnątrz.

Konserwacja

Gdy zdecydujemy się na wybór okien plastikowych, nie musimy martwić się o żadną konserwację. Warto jedynie dbać, aby nie były zbyt zanieczyszczone, ponieważ zbiera się na nich kurz i pył, a także szybko widać zanieczyszczenia. Dlatego tutaj wystarczy zwykłe mycie i pielęgnacja. Z kolei inaczej jest w przypadku okien drewnianych. Jak już wspomnieliśmy, aby mogły dobrze się prezentować i spełniać swoje funkcje wymagają odpowiedniej konserwacji. Procesom pielęgnacyjnym powinniśmy poddać powłokę transparentną, która odpowiada za prezentacje rysów drewna – najlepiej co 2-3 lata.

Które okna wybrać?

Wybór okien zależy głównie od naszego budżetu i potrzeb, a także tego, jak ma prezentować się wnętrze. Gdy zależy nam na wykorzystaniu mniejszych kosztów, okna plastikowe będą lepsze, gdzie nie wymagają również specjalnego traktowania. Z kolei drewniane są przede wszystkim ładniejsze i świetnie komponują się zarówno w rustykalnych, jak i nowoczesnych pomieszczeniach.

Okna plastikowe i drewniane – montaż i serwis

Montaż okien nie jest bardzo skomplikowany, ale dobrze, abyśmy znaleźli firmę, która profesjonalnie zajmie się ich instalacją. Dzięki temu unikniemy uszkodzeń czy popękań, ponieważ łatwo o różne defekty podczas nieprawidłowego montażu. Trzeba również liczyć się z tym, że okna niekiedy wymagają naprawy czy dokładnej renowacji, jak w przypadku drewnianych odpowiedników, dlatego w takich przypadkach warto skorzystać z https://bianex.pl/serwis-okien/. Kompleksowo zajmą się serwisem okien, aby mogły nie tylko prawidłowo działać, ale również odpowiednio się prezentować.

Pozostawiamy Ci ostateczny wybór okien, abyś mógł dopasować je do swoich potrzeb i warunków w domu. Proponujemy również przejrzeć żaluzje i samodzielnie decydować o wpuszczaniu światła do mieszkania: https://bianex.pl/zaluzje-poziome/.

źródło zdjęcia: freepik.com

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Wystrój wnętrz – jakie wzory i kolory są teraz w modzie?

Następny artykuł

Sprzątanie bez chemii – jak do niego podejść?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments