Jakie odległości budynku od granicy działki. Warunki techniczne

Budowa domu to bardzo pracochłonne zadanie, wymagające niejednokrotnie poświęcenia wielu godzin. Zaczynając od wyboru projektu domu, poprzez wybór i zakup odpowiedniej działki, otrzymanie odpowiednich pozwoleń, poprzez znalezienie odpowiednich fachowców, którzy zajmą się budową naszego domu. Często od decyzji o budowie, do jej zakończenia mijają nie tyle tygodnie, co miesiące, a czasem nawet i lata.

Mając w planach postawienie własnego domu warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, tak aby na etapie powstawania naszego domu nic nas nie zaskoczyło. Zmiany w prawie budowlanym nie są częste, natomiast może się zdarzyć, że posiadamy nieaktualną wiedzę i wymiary działki, którą zamierzamy kupić nie pozwalają na postawienie na niej wybranego projektu domu. Dlaczego taka sytuacja może mieć miejsce? Otóż istnieją pewne obostrzenia, co do usytuowania budynku względem granic naszej działki. Z racji, iż niedawno miały miejsce takie zmiany przypatrzmy się dokładniej na co powinniśmy zwrócić uwagę.

Odległość budynku od granicy działki.

Istotną zmianą jaka zaszła w kwestii usytuowania budynku na działce jest odmienne spojrzenie na granice działki. Dotychczas mierzyliśmy odległość od ścian naszego budynku do granicy z najbliższą działką budowlaną. Jeżeli sąsiadująca działka była np. działką rolną, nasz dom mogliśmy postawić dokładnie w granicy naszej działki. Zmiany jakie weszły w życie nie pozwalają na taki ruch. Musimy zachować wymaganą odległość pomiędzy ścianą naszego budynku, a granicą działki, nawet w przypadku, kiedy sąsiadująca działka objęta jest zakazem budowy, bądź jej wielkość nie pozwala na postawienie jakiegokolwiek obiektu.

Zmianie uległo jedynie postrzeganie pojęcia granicy działki, natomiast odległości jakie powinny być zachowane pozostały bez zmian. Jeśli ściana, która przylega równolegle do granic działki nie posiada okien ani drzwi, odległość ta może wynosić 3 metry. W przypadku zabudowy jednorodzinnej i szerokości działki do 16 metrów możliwa jest budowa domu w odległości nie mniejszej niż 1,5 metra od granicy z zastrzeżeniem, że na ścianie tej nie ma okien i drzwi. Kiedy zaś na ścianie przylegającej do granicy planowane są okna i drzwi odległość ta musi zostać zwiększona do 4 metrów.

Wyjątkowe sytuacje. Czy można wybudować dom bliżej granicy działki?

Nowe przepisy dopuszczają taką możliwość, aby wybudować dom bliżej granicy działki, natomiast taka możliwość musi być dopuszczona przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Nie wymagana jest również zgoda na odstępstwo od przepisów techniczno – budowlanych jeżeli ściana domu bez okien i drzwi będzie znajdować się w odległości do 1,5 metra od granicy działki. Jeśli zaś na ścianie tej przewidziane są otwory okienne bądź drzwi musimy uzyskać odpowiednią zgodę.

Nasz dom możemy postawić w granicy działki tylko i wyłącznie w przypadku kiedy na ścianie przylegającej do granicy nie znajdują się okna, ani drzwi, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza taką możliwość oraz uzyskamy zgodę na odstępstwo od przepisów techniczno budowlanych.

W przypadku kiedy nasz dom przylegać będzie jedną ścianą do istniejącego już budynku na sąsiadującej działce warunkiem decydującym o możliwości budowy jest zgodność wysokości z obowiązującym planem planem zabudowy bądź decyzją o warunkach zabudowy. Tutaj również zaszły zmiany, gdyż wcześniej możliwość taka dotyczyła tylko i wyłącznie zabudowy jednorodzinnej. Po zmianie przepisów objęte są nią wszystkie budynki.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Czy prawo pozwala palić papierosy na balkonie?

Następny artykuł

Jaki tynk wybrać: cementowo-wapienny czy gipsowy?

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
3 lat temu

Znam przypadki osób, które do momentu odbioru zamiast okien robią luksfery a po odbiorze budynku wykuwają luksfery i osadzają okna. Oczywiście musi się to dziać za zgodą sąsiada lub jego niewiedzą.