Niektóre gatunki drzew rozrastają się w dosyć szybkim tempie, o czym zdajemy sobie sprawę dopiero wtedy, gdy ich korony zaczynają zajmować coraz większą powierzchnię, zasłaniając nam widok z okien, zabierają i zabierając słońce wpadające do wnętrza domu. Jeśli nasz ogródek nie ma zbyt dużych rozmiarów, to przed jego zagospodarowaniem musimy bardzo dobrze zastanowić się nad tym, jakie gatunki drzew w nim posadzić, stawiając raczej na drzewa, które nie dorastają do zbyt wielkich rozmiarów. Jakie? Aby się o tym przekonać, warto przeczytać poniższy wpis.
Drzewa o kulistym kształcie
Wśród drzew o kulistym kształcie warto wymienić przede wszystkim klon pospolity odmiany Globosum, który ma dosyć gęstą koronę osiągającą nawet 6-metrową średnicę. Jeśli zależy nam na odrobinie cienia w ogrodzie to powinniśmy rozważyć możliwość posadzenia odmiany surmii bigoniowej Nana, która ma przepiękne sercowate liście, nadając naszemu ogrodowi nieco egzotycznego charakteru. Co ważne, wysokość wspomnianych powyżej drzewek możemy regulować, stosując w odpowiednim miejscu szczepionkę.
Drzewka płaczące
Mały ogród to idealne miejsce do tego, aby posadzić w nim przynajmniej jedno drzewko o zwisłym pokroju, a w sklepach ogrodniczych możemy rozpoznać je po łacińskiej nazwie Pendula. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku brzoza brodawkowata, która tworzy parasolowatą koronę o średnicy ok. 4 metrów. Drzewko to odznacza się cienkimi, delikatnymi gałązkami zwisającymi aż do ziemi, dlatego też bardzo często nazywa się ją wierzbą płaczącą. Innym polecanym drzewkiem jest jarząb pospolity tworzący nieregularną koronę ze zwisającymi do ziemi i poskręcanymi gałązkami. Wiosną będzie cieszył nasze oczy przepięknymi białymi kwiatami, natomiast jesienią, czerwonymi owocami. Wśród innych drzewek, które z pewnością dodadzą uroku małemu ogrodowi, możemy również wymienić morwę białą (ma ona niewielkie wymagania, jeśli chodzi o glebę, zwisające do ziemi gałęzie i przepyszne owoce, które swoim smakiem przypominają jeżyny), karaganę syberyjską (potrzebuje odpowiedniego nasłonecznienia, jednak można posadzić ją na suchej i ubogiej glebie; ma przepiękne motylkowate kwiaty o żółtym zabarwieniu, które przyciągają do siebie pszczoły), a także wierzbę iwa (dosyć popularny w naszych ogrodach „płaczący„ gatunek z białymi baziami, które pojawiają się wiosną przed rozrostem liści).
Drzewa o strzelistym pokroju
Takie drzewa nadają się idealnie zarówno do nasadzeń pojedynczych, jak i do tzw. nasadzeń szpalerowych, tworząc przepiękne żywopłoty. Drzewa o takim właśnie pokroju możemy rozpoznać po łacińskiej nazwie Fastigiata a w dosyć małych ogrodach najlepiej sprawdzają się strzeliste odmiany grabu, jarząbu pospolitego, a także dębu szypułkowego.
Drzewka dekoracyjne
Każdy ogród niezależnie od tego, czy jest małych, czy też nieco większych rozmiarów powinien cieszyć nasze oko, dlatego też decydując się na zasadzenie w nim roślinności, nie powinniśmy zapominać o drzewkach dekoracyjnych. Zimą przepięknie prezentuje się w szczególności wierzba mandżurska, która ma spiralnie poskręcane gałęzie w żółtym lub oliwkowo-zielonym kolorze. Jest niezwykle odporna na bardzo silny mróz, jednak w czasie długotrwałej suszy nie należy zapominać o jej regularnym podlewaniu. W małym ogrodzie warto również posadzić klon strzępiastokory (jest on okryty strzępiastą, cienką korą, która zwisa zarówno z pnia, jak i z pędów), czy też robinię akacjową odmiany Tortuosa (charakteryzuje się żółtawymi, powyginanymi pędami i poskręcanymi liśćmi). Przepięknie prezentują się również magnolie, śliwa wiśniowa oraz bez.
Mały ogród z uwagi na swoje rozmiary może być dosyć trudny do zagospodarowania, dlatego też, aby go nie przytłoczyć, powinniśmy stawiać na niezbyt wysokie drzewka, które mają przepiękne kwiaty lub dosyć nietypowy wygląd np. w postaci powyginanych gałęzi.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Każde drzewko w ogrodzie będzie się okazale prezentować, jeśli właściciel będzie odpowiednio o nie dbał.