Jakich zabiegów ochronnych wymagają zboża ozime wiosną?

Wiosną zboża ozime są atakowane przez chwasty i liczne choroby. Ich zbagatelizowanie może doprowadzić do znacznego zmniejszenia zbiorów.

Wysokie temperatury, a chwasty

Stosunkowo ciepła jesień i zima bez dużych mrozów powodują, że na polach może pojawić się więcej chwastów. Zboża ozime są na nie bardzo narażone. W związku z tym, że zasiewa się je już we wrześniu, gatunki zachwaszczające mają mnóstwo czasu na rozwój. Podstawą walki z nimi jest wczesne zastosowanie środków chwastobójczych. Wiosną jest to szczególnie ważne, ponieważ najczęściej jest to czas stosowania nawozów azotowych. Niestety, wzmacniają one nie tylko zboża, ale też chwasty. Wtedy też walka z tymi nieproszonymi gośćmi staje się dużo trudniejsza. Tu na ratunek przychodzą herbicydy. Likwidują one gatunki zachwaszczające, a jednocześnie są całkowicie bezpieczne dla upraw. Więcej informacji na temat tych środków można znaleźć na stronie firmy Syngenta.

Duże zagrożenie

Choroby pszenicy ozimej i innych zbóż stanowią kolejne niebezpieczeństwo dla upraw. Najczęściej spotykanymi grzybami w przypadku tych upraw są: mączniak prawdziwy, rdza brunatna i septorioza. Pierwsza choroba okrada roślinę ze składników odżywczych. Jej cechą charakterystyczną jest nalot w kolorze biało-szarym. Pojawia się on głównie na liściach. Mączniak może pojawić się już jesienią. Jeśli zabraknie szybkiej reakcji, rośliny zaczną usychać, a co za tym idzie, plony będą znacznie mniejsze. Rdza brunatna również pojawia się na liściach. Pod wpływem tej choroby zaczynają one żółknąć i usychać. Aby uniknąć pojawianie się rdzy, należy odpowiednio nawozić ziemię. Nawóz powinien być bogaty w potas i fosfor. Septorioza może zaatakować nie tylko liście, ale również kłosy. Na roślinach pojawiają się plamy powodujące w rezultacie jej usychanie. Na szczęście z tą chorobą można wygrać przy użyciu odpowiednich substancji, np. cyprokonazolu.

Wykorzystanie bezpiecznych preparatów wysokiej jakości znacznie zmniejsza ryzyko zniszczenia upraw. Ważne jednak jest to, by zareagować szybko i nie dać szansy rozwoju szkodnikom.


Materiał Reklamowy

Zgodnie z ustawą z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe. Art. 36 ust. 3 Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę, grafiki lub logotypu.

Poprzedni artykuł

Jak skutecznie dbać o części do kosiarki i traktorka?

Następny artykuł

Jak wybrać lampę sufitową do mieszkania lub domu?

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.