Jaki tynk wybrać: cementowo-wapienny czy gipsowy?

Jeszcze kilkanaście lat temu sufity i ściany w wielu domach wykańczane były tynkami wapiennymi. To tynki zdrowe, ale słabe i łatwo pękające. Po nich na rynku nastały tynki cementowo-wapienne, znacznie trwalsze i mocniejsze. Stosuje się je zresztą do dzisiaj. Od lat 90. XX wieku coraz większą popularnością cieszą się też tynki gipsowe. Które z nich są lepsze?

Tynki cementowo-wapienne

Tynki te produkowane są z cementu, piasku, wapnia i wody. Układa się je w trzech warstwach. Podkład tworzy obrzutka, warstwę podstawową narzut, a wykończeniową gładź. Obecnie tynki cementowo-wapienne kupuje się gotowe w sklepach budowlanych. Za sprawą dodatków uszlachetniających mają one lepszą jakość niż te wykonywane własnoręcznie na budowie. Tynki tego typu mają grubość około 15 mm. Średni koszt ich wykonania wynosi około 25 zł za metr kwadratowy.

Tynki gipsowe

To tynki przygotowywane ze specjalnych mieszanek, do których dodaje się na budowie wody. Nanoszone są w jednej warstwie, ręcznie bądź maszynowo. Wcześniej ściany i sufity wymagają jednak zagruntowania, co zwiększa przyczepność zaprawy.

Wykonywanie tynków gipsowych jest łatwiejsze i mniej czasochłonne niż tynków cementowo-wapiennych. Tynki te szybciej twardnieją i wysychają. Ponadto w czasie tynkowania gipsem do środka nie wprowadza się dużo wilgoci. Dzięki tynkom gipsowym można dość łatwo uzyskać efekt gładkich ścian. Tynki gipsowe są zdrowe i skutecznie regulują poziom wilgotności w pomieszczeniach, co sprzyja tworzeniu mikroklimatu przyjaznego dla człowieka. Sprawdzają się w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia.

Jednocześnie jednak tynki gipsowe są mniej wytrzymałe od cementowo-wapiennych pod względem mechanicznym. Dość łatwo można je uszkodzić np. w czasie wnoszenia mebli. Z drugiej strony uszkodzenia te nie są trudne do naprawy. Wystarczy zakupić gipsowe gładzie szpachlowe, które są od razu gotowe do użycia. Z uwagi na fakt, że gips powoduje korozję stali, do wzmocnienia krawędzi otworów w ścianach stosowane są kształtowniki stalowe lub aluminiowe, ale odpowiednio zabezpieczone przed rdzą. Z tego samego powodu do wieszania na ścianach otynkowanych gipsem obrazów i innych elementów należy używać gwoździ miedzianych bądź mosiężnych. Przy tynkach cementowo-wapiennych tego problemu nie ma. Tworzą one bowiem na powierzchni stali warstwę pasywną, która chroni ją przed korozją. Średni koszt wykonania tynku gipsowego wynosi około 25 zł za metr kwadratowy.

Który tynk jest lepszy?

Większość ekspertów budowlanych poleca tynk gipsowy, który jest znacznie gładszy i zdrowszy. Dodatkowo jest łatwiejszy w wykonaniu i bardzo szybko schnie. Warto pamiętać o tym, że wprowadza do budynku o wiele mniej wilgoci niż tynk cementowo-wapienny. Z tego powodu dalsze prace wykończeniowe rozpocząć można szybko i w lepszych warunkach. Tynki cementowo-wapienne, jak wspomniano, nie mają gładkiej powierzchni. Dlatego niektóre osoby nakładają na niego dodatkowo sztablaturę gipsową. To jednak rozwiązanie drogie, bo kosztuje w zasadzie drugie tyle, co wykonanie tynku cementowo-wapiennego.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Jakie odległości budynku od granicy działki. Warunki techniczne

Następny artykuł

Rabaty kwiatowe w ogrodzie

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dawid Cibis
Dawid Cibis
3 lat temu

Właśnie zastanawiamy się z żoną, który tynk wybrać do naszego domu? Artykuł ten pomógł nam się ostatecznie zdecydować. Jednak zdecydujemy się na tynk gipsowy. Zależy nam na gładkości jak i także na naszym zdrowiu.

Grażyna
Grażyna
3 lat temu

To prawda, że kiedyś w domach stosowane były tynki wapienne. Sama taki miałam w starym domu. Potwierdzam także, że są zdrowe. Prawdą jest również to, że troszkę tynk ten popękał oraz był raczej słaby. Obecnie zastanawiam się właśnie nad tynkiem cementowo-wapienym. Po przeczytaniu tego artykułu na pewno jestem do niego jeszcze bardziej przekonana. Przekonała mnie jego trwałość. Jednak teraz również zastanawiam się nad tynkiem gipsowym. W mojej głowie jest teraz chaos. Nie wiem już zupełnie, który wybrać. Przeczytam artykuł raz jeszcze i na pewno podejmę decyzję. Mam nadzieję, że słuszną. Serdecznie dziękuję za przedstawienie wszelkich możliwości.

uzytkownik
uzytkownik
3 lat temu

Tynki robione w ostatnich latach są bardzo miękkie i szybko podatne na uszkodzenia niż te wykonane kilkanaście lat temu z niby gorszych dostępnych materiałów