Jaki strop wybrać przy budowie domu – plusy i minusy

Wybór odpowiedniego systemu stropowego to jedna z najważniejszych decyzji, które trzeba podjąć przy budowie domu. Strop jest bowiem elementem, którego w zasadzie wymienić nie można. Strop to przy tym pozioma przegroda, która dzieli kondygnacje. Poza tym jej zadaniem jest przenoszenie obciążeń – własnych, użytkowych oraz warstw podłogowych i ścian działowych. Nie ma przy tym rozwiązania idealnego, które miałoby same zalety.

Strop monolityczny

To nic innego jak płaskie płyty żelbetowe, które wykonuje się w całości na placu budowy. Wymagają one odpowiedniego szalunku w postaci deskowania z drewna lub gotowego szalunku wielokrotnego użytku. Tego typu stropy projektowane są dla każdego budynku indywidualnie. To konstruktor określa ich grubość, sposób zbrojenia czy klasę wytrzymałości betonu. Podstawowym atutem tej technologii jest dostępność materiałów i brak konieczności wykorzystywania sprzętu ciężkiego. Stropy monolityczne nie są również zbyt grube. W ich przypadku nie zachodzi także zjawisko klawiszowania, a więc uginania się pojedynczych elementów na skutek obciążenia, co powodować może pęknięcia. Z drugiej strony są to stropy trudne w montażu, które wymagają odpowiedniego szalunku i zbrojenia. Czas ich wykonania jest dość długi.

Strop gęstożebrowy

W tym przypadku technologia ogranicza się do rozmieszczenia co kilkadziesiąt centymetrów belek stalowo-betonowych, między którymi układane są pustaki ceramiczne, betonowe czy styropianowe. Całość jest potem zalewana betonem, którego grubość i klasa muszą być określone w projekcie. Obecnie są to najpopularniejsze stropy w przypadku budownictwa jednorodzinnego. Wynika to z ich łatwego i szybkiego montażu. Potrzebne do ich wykonania elementy są łatwo dostępne. Z drugiej strony z uwagi na pustki powietrzne stropy gęstożebrowe nie są dość dobre pod względem izolacyjności akustycznej. Są podatne na wspomniane klawiszowanie. Ponadto trudno w ich przypadku wykonać konstrukcje o kształtach bardziej skomplikowanych.

Strop typu filigran

To w zasadzie odmiana stropów monolitycznych. W tym przypadku konstrukcja wykonywana jest z prefabrykowanej zbrojonej płyty o grubości kilku centymetrów, na której układane jest zbrojenie dodatkowe. Potem całość zalewa beton. Tego typu stropy nie potrzebują deskowania, bo szalunkiem jest wspomniana już płyta. Przegrody tego rodzaju są cienkie i można je w dowolny sposób kształtować. Są doskonałe pod względem izolacyjności akustycznej. Kolejną ich zaletą jest prostota montażu, ale do tego potrzebny jest dźwig. Wciąż też produkuje je niewiele firm. Stąd też wynika ich dość wysoka cena.

Strop z płyt prefabrykowanych

W budownictwie jednorodzinnym stosuje się często żelbetowe płyty kanałowe okrągłootworowe o zróżnicowanej grubości, szerokości i długości. Elementy te opierane są od razu na ścianach nośnych oraz podciągach za pomocą dźwigu. Połączenia między nimi zalewane są potem betonem. Czas jest montażu w tym przypadku jest szybko, bo nie przekracza kilku godzin. Wymaga jednak na ogół zastosowania ciężkiego sprzętu. Niepotrzebne jest natomiast deskowanie i stemplowanie. Strop od razu po ułożeniu można obciążyć, ale do budowy kolejnej kondygnacji lepiej nieco poczekać. Jeszcze jakiś czas temu płyty tego rodzaju produkowane były przez wiele firm. Wykorzystywano je bowiem w budownictwie wielorodzinnym w przypadku tzw. bloków z wielkiej płyty. Dzisiaj tak nie jest, co przekłada się na ich gorszą dostępność.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Powierzchnia całkowitej zabudowy oraz jej wskaźnik

Następny artykuł

Stan surowy otwarty – jakich błędów unikać?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments