Jaka odzież ochronna dla elektryka?

Zawód elektryka obarczony jest poważnym ryzykiem porażenia prądem lub powstaniem pożaru. Elektryk pracuje w warunkach zwiększonego zagrożenia, dlatego tak ważna jest specjalna odzież ochronna, która może zminimalizować ewentualne urazy. Odpowiednio dobrana odzież nie tylko zapewni komfort pracy, ale także uratuje życie.

Jaka odzież ochronna dla elektryka?

Przy wyborze odzieży ochronnej dla elektryka najważniejsze jest, aby ubrania były wykonane z materiałów zapewniających maksymalną ochronę przed porażeniem elektrycznym. Jednocześnie odzież powinna być wygodna, funkcjonalna i niekrępująca ruchów. Najlepszym rozwiązaniem jest specjalny kombinezon lub komplet składający się z kurtki, bluzy i spodni.

Odzież wykonana jest z naturalnych materiałów, takich jak bawełna. Specjalne włókna dodawane do tkaniny nazywane są środkami zmniejszającymi palność. Pozwalają na wypieranie tlenu, zapewniając w ten sposób ochronę przed przypadkowym zapłonem odzieży i zapobiegają poparzeniom.

Oprócz odzieży roboczej należy używać środków ochrony osobistej: kasku z osłoną, okularów, rękawic dielektrycznych lub rękawic wykonanych z kevlaru, lub gumy. Okulary i kaski wykonane są z trwałego poliwęglanu i nie zawierają elementów przewodzących. W celu ułatwienia prac montażowych stosuje się specjalny pasek do mocowania narzędzi.

Odzież ochronna wierzchnia dla elektryka

Ubranie robocze elektryka musi zapewniać całkowitą ochronę przed otwartym płomieniem i przepływem ciepła o dużej mocy. Tkanina, z której szyje się odzież ochronną dla elektryka, nie powinna podtrzymywać spalania, topić się, zapalać. Musi być wystarczająco mocna, aby zachować swoje właściwości ochronne przez cały okres użytkowania, zachowując, co najmniej 50 cykli prania.

Kombinezon nie powinien również powodować dodatkowych szkód dla zdrowia ludzkiego. Nowoczesna odzież ochronna wykonana jest z naturalnych tkanin bawełnianych o właściwościach ognioodpornych. W tym celu do struktury tkaniny wprowadza się inhibitor spalania, który nie zmienia struktury samej tkaniny, ale skutecznie chroni elektryka przed skutkami wysokich temperatur i otwartego płomienia.

Odzież ochronna – buty

Głównym wymogiem dla obuwia ochronnego elektryków jest brak części metalowych, przewodzących prąd, takich jak metalowy nos lub obcasy. Obuwie personelu elektrycznego ma również wymagania antystatyczne i odporności na wysokie temperatury, czyli buty nie mogą mieć części syntetycznych w postaci wkładek lub izolacji. Nowoczesne obuwie ochronne dla elektryków wykonane jest ze skóry naturalnej.

 Dzięki podeszwie górna część buta jest połączona ze specjalnymi nitkami odpornymi na ciepło. Czasami obuwie elektryków może zawierać noski z poliwęglanu, które mają dobre właściwości termoizolacyjne, wysoką wytrzymałość mechaniczną i nie przewodzą prądu. Takie buty mogą wytrzymać temperatury do 250 stopni Celsjusza. Ponadto solidne gumowe buty i kalosze mogą być używane, jako obuwie robocze.

Inne środki ochrony indywidualnej

Stosowanie hełmów, rękawic i bielizny zwiększa skuteczność ochrony przed porażeniem elektrycznym. Produkty te są zwykle wykonane z dzianiny na bazie bawełny, wełny i specjalnych włókien, wypierając tlen. Kaski wykonane są z trwałego poliwęglanu, a rękawice dielektryczne wykonane są z kevlaru lub gumy. Użycie wszystkich środków ochrony osobistej umożliwia niezawodne zabezpieczenie elektryka przed porażeniem prądem.

Bezpieczeństwo i komfort

W sezonie zimowym odzież ochronna powinna również służyć, jako ochrona przed hipotermią. W tym przypadku można wybrać ocieplany kombinezon ochronny lub termoaktywną bieliznę wykonaną z materiałów o niskim poziomie spalania.

Szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę rąk. Konieczne jest zabezpieczenie rąk nie tylko przed możliwym kontaktem z otwartym źródłem prądu, ale także przed skutkami mrozu. W tym celu trzeba posiadać izolowane rękawice, w których kciuk i palec wskazujący są chronione rękawicą, a pozostałe palce są ukryte pod rękawicą. Takie rękawice pozwolą utrzymać ciepło bez ograniczeń ruchu palców.

Odzież robocza dla elektryka powinna być wyposażona w szereg wygodnych kieszeni, zaleca się również użycie paska do mocowania narzędzi, które nie zawierają elementów metalowych. Zapewni to łatwość prac instalacyjnych na ulicy lub na wysokości.

Artykuł powstał we współpracy z anco.com.pl

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Jaki kolor ścian do białych mebli – poradnik dekoracyjny

Następny artykuł

W jaki sposób podłączyć agregat do sieci domowej?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments