Jaką kostkę brukową wybrać

Kostka brukowa jest materiałem przeznaczonym do wykończenia podjazdów i chodników wokół domów i budynków użytkowych. Jest budulcem wyjątkowo trwałym i dość prostym w montażu, a mnogość dostępnych wzorów i barw pozwala precyzyjnie dopasować wygląd kostki do potrzeb inwestora.

Rodzaje kostki brukowej

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów kostki brukowej. Wyróżniamy kilka podstawowych podziałów tego materiału:

  • Ze względu na podstawowy budulec: kostki betonowe i kamienne,
  • Ze względu na grubość: modele o wymiarze 4, 6, 8, 10, 12 i 14cm,
  • Ze względu na kształt: kostki kwadratowe, prostokątne, sześciokątne i inne nietypowe formy.

Kostki betonowe są bardzo wytrzymałe, a zarazem atrakcyjne cenowo. Są dostępne w różnych wzorach, nadając się na podjazdy, parkingi i ścieżki wokół domu. Kostki kamienne będą wyprodukowane z kamienia naturalnego; tutaj najczęściej spotykaną odmianą jest kostka granitowa. Gwarantuje ona odporność na warunki atmosferyczne i uszkodzenia, pozwalając na wykończenie z jej użyciem podjazdów, chodników i tarasów.

Grubość kostki zależy od jej przeznaczenia. Im większe obciążenia przewidujemy na naszej posesji, tym większą grubość materiału powinniśmy zastosować. Na ścieżkach i chodnikach sprawdzi się najcieńsza, 4-centymetrowa wersja. Na podjazdy i parkingi dla samochodów osobowych odpowiednia będzie grubość 6cm. Tereny, po których będą poruszać się pojazdy ciężarowe, wymagają zastosowania kostki o grubości co najmniej 8cm.

Kształt kostki najlepiej dopasować do upodobań inwestora. Najprostsze i najszybsze w ułożeniu będą kostki kwadratowe i prostokątne. Modele sześciokątne, o kształcie fali, trapezu czy klepsydry, będą wymagać dużych umiejętności i doświadczenia przy ich układaniu. Zarazem pozwolą na uzyskanie wyjątkowego, niepowtarzalnego efektu dekoracyjnego.

Zastosowanie w zależności od obciążenia

Do podstawowego zastosowania w otoczeniu domów jednorodzinnych dedykowana jest szlachetna kostka brukowa. Wykazuje ona wyjątkowe właściwości estetyczne, stanowiąc odpowiednią ozdobę przydomowego ogrodu i podjazdu. Kostki szlachetne są dostępne w wielu wzorach i kolorach, oraz wersjach wykończenia. Inwestorzy mogą wybierać spośród modeli o powierzchni płukanej, szczotkowanej, łupanej, strukturalnej lub postarzanej.

Dla rejonów, które podlegają istotnym obciążeniom, przeznaczona jest kostka brukowa przemysłowa. Nadaje się na duże parkingi i intensywnie eksploatowane chodniki, zazwyczaj oferując jednolitą szarą barwę i proste wzornictwo.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kostkę brukową?

Bardzo bogata oferta wielu producentów kostki brukowej może sprawiać istotne trudności przy wyborze. Wysokiej jakości materiał zagwarantuje długotrwałą eksploatację, bez ryzyka pękania czy kruszenia się fragmentów chodników i podjazdów. Do nowoczesnych, minimalistycznych ogrodów pasują duże formaty kostki w kwadratowym i prostokątnym kształcie. Do tradycyjnych, czy też bardziej ozdobnych posesji, dobrze będzie wybrać drobniejsze modele, które pozwolą na ułożenie wymyślnych łuków lub okręgów. Grubość całkowitą kostki należy zawsze dopasować do możliwego, maksymalnego obciążenia na danym terenie. Warto zwrócić także uwagę na powierzchnię ścierną kostki. Szlachetne modele posiadają grubość tej powierzchni na poziomie 7 do 10 mm. Norma dla tańszych wersji wynosi co najmniej 4mm.

Kostka brukowa jest inwestycją na lata. W trakcie jej wyboru należy zadbać o parametry najlepiej dostosowane do potrzeb i sposobu użytkowania podjazdów czy chodników przez inwestora. W razie problemów z doborem ostatecznej wersji kostki, dobrze jest zasięgnąć porady specjalisty od sprzedaży bądź firmy brukarskiej. Bazując na swoim doświadczeniu, polecą oni model, który najlepiej sprawdzi się we wskazanych warunkach.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Lawenda w domu i ogrodzie: uprawa, pielęgnacja

Następny artykuł

Jak często trzeba wymieniać wodomierze i ile to kosztuje

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kamila
3 lat temu

Dom z ogrodem to duża przestrzeń, która musi być odpowiednio ogrodzona oraz wypełniona kostką brukową. Dzięki temu artykułowi wiem, że zanim wybiorę jakikolwiek rodzaj kostki, muszę dokładnie sprawdzić, jaka jest jej jakość. W końcu kostka brukowa to inwestycja na lata. Bardzo dobra stronka – przydatne porady pisane przystępnym językiem. Polecę ją wszystkim swoim znajomym!

Kamila
3 lat temu

Witam serdecznie. W związku z tym, że mamy lato, to właśnie planuję założyć kostkę brukową na swojej posesji. Nie wiedziałam, że podczas prowadzenia takiej inwestycji trzeba zwracać uwagę na taką masę szczegółów!! Ekstra przydatny artykuł!

Aleksandra
3 lat temu

Dobry wieczór. Kostka brukowa to inwestycja na bardzo długi czas. Wiele lat temu położyłam u siebie na podwórku bardzo tanią kostkę. Oczywiście poskutkowało to tym, że bardzo szybko popękała i konieczne było założenie nowej. Fajny, rzeczowy artykuł, dzięki za wszystkie te istotne informacje.