Beton B20 jest oznaczony według normy z 1988 roku. I oznacza beton zwykły, osiągający w stanie suchym od 2 000 kg/m3 do 2 600 kg/m3. Beton B20 jest materiałem stosunkowo wytrzymałym. Obecnie jego oznaczenie to C16/C20, przy czym C oznacza beton zwykły, 16 – to wytrzymałość mierzoną na 16 próbkach walcowych, zaś 20 – na 20 próbkach walcowych po upływie 28 dni bądź dłużej. B20 jest bardzo dobrym betonem, który można wykonać w samodzielnie, w warunkach domowych. Dzieje się tak zwłaszcza w momencie, gdy minimalna ilość betonu towarowego znacznie przekracza potrzeby użytkownika.
Zastosowanie betonu B20
Beton B20 może być stosowany w zasadzie w każdym etapie budowania domu. Świetnie się sprawdzi zarówno podczas wylewania fundamentów, służąc do wykonania ławy czy płyty fundamentowej. Jest również często wykorzystywany do budowy ścian, słupów, nadproży czy wieńców. Nadaje się także do wykonywania schodów czy stropów.
Proporcje mieszanki betonowej dla betonu C16/20
Mieszanka betonowa dla betonu C16/20 zależeć będzie od klasy wytrzymałości jaką chce uzyskać użytkownik. Wyższa wytrzymałość jest uzyskiwana poprzez mniejszy stosunek wody do cementu. Tego rodzaju stosunek można obniżyć stosując odpowiednie dawki domieszek redukujących ilość wody, przy czym trzeba pamiętać, że zbyt dużo tego rodzaju domieszki będzie powodować szkodliwe rozdzielenie składników. Skład betonu powinien być przeliczany na worki cementu o wadze 25 kilogramów.
Przeciętny zestaw składników, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie 120 litrów mieszanki betonowej to jeden 25-kilowy worek cementu, 10-12 litrów wody (tu bardzo ważna jest wilgotność piasku), a także 4 wiadra piasku, 8 wiader żwiru (wiadra powinny być dziesięciolitrowe), a także domieszka uplastyczniająca, którą koniecznie trzeba używać uprzednio czytając wytyczne podane na opakowaniu substancji. Tego rodzaju beton, przygotowany w ten sposób posiada po 28 dniach wytrzymałość na ściskanie 20 MPa.
W czym i jak zrobić beton B20
To w czym zrobić beton B20 jest zależne od ilości mieszanki betonowej, którą chce się wykonać. W przypadku ilości od 50 do 100 litrów poleca się wykorzystanie betoniarki wolnospadowej. Z kolei jeżeli chce się przygotować mniejsze ilości w przedziale od 10 do 25 litrów wówczas wystarczającym urządzeniem będzie mieszadło na wiertarce. W warunkach domowego rozrabiania betonu uzyska się wytrzymałość 20-25 MPa. Bardzo istotną sprawą jest kolejność używania wszystkich składników. Pierwszą substancją jest kruszywo, a więc piasek i żwir, do którego dolewana jest połowa wody. Następnym krokiem jest dosypanie cementu. W pozostałej wodzie należy zastosować domieszkę uplastyczniającą. Rozpuszcza się ją w pozostałej ilości wody, po czym dozuje się ją stopniowo, aż do momentu, w którym uzyska się odpowiednią konsystencję. W przypadku dodania mniejszej ilości wody otrzyma się bardziej wytrzymałą konstrukcję. Wszystkie zastosowane składniki należy mieszać od około dwóch do pięciu minut, aż do efektu uzyskania jednorodnej mieszaniny.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Witam. Proszę Pana redaktora oznaczenie betonu C16/20 wygląda następująco: C jest oznaczeniem betonu zwykłego, 16 oznacza wytrzymałość min. 16 MPa na próbkach walcowych o średnicy 15cm i wysokości 30cm a 20 wytrzymałość min. 20 MPa na sześciennych o wymiarach 15cmx15cmx15cm. Pierwszy akapit może wprowadzić w wielki błąd nieświadomego czytelnika.