Planując rozpoczęcie wynajmu mieszkania, warto wcześniej dowiedzieć się jakich formalności należy dopełnić. Od 2019 roku zaczęły obowiązywać przepisy, które wprowadzają zmiany dotyczące zgłaszania najmu prywatnego do Urzędu Skarbowego. Zgłaszając do Urzędu Skarbowego umowę najmu, podejmujemy jednocześnie decyzję o formie opodatkowania najmu. Kiedy decydujemy się na najem okazjonalny należy zawsze zgłosić taka umowę. W przeciwnym wypadku umowa taka zostanie uznana za zwykły najem.
Jakie są terminy zgłaszania formy opodatkowania najmu?
W świetle obowiązującego prawa, obowiązek zgłoszenia umowy najmu w Urzędzie Skarbowym dotyczy tylko tych właścicieli, którzy zdecydowali się na formę najmu okazjonalnego. W takim przypadku umowę należy zarejestrować w ciągu 14 dni od chwili wynajęcia mieszkania. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, wówczas automatycznie przechodzi się w tryb „zwykłego” najmu. Konsekwencją jest brak możliwości czerpania korzyści z najmu okazjonalnego. Oświadczenie będzie różniło się od tego, które składamy dokonując wyboru formy opodatkowania. Ma też inne konsekwencje prawne. Zgłoszenie najmu okazjonalnego do Urzędu Skarbowego jest oczywiście konieczne, aby umowa była uznana właśnie za najem okazjonalny. Pozostałych umów najmu nie ma obowiązku zgłaszania do Urzędu.
W przypadku rozpoczynania przygody z najmem nieruchomości, warto pamiętać, że od momentu uzyskania pierwszego przychodu z najmu, należy podjąć decyzję o formie opodatkowania najmu. Mamy na to czas najpóźniej do 20. dnia następnego miesiąca. Termin składania oświadczenia o formie opodatkowania najmu będzie zależy od tego, czy to kontynuacja istniejącej już umowy czy po raz pierwszy mamy do czynienia z najmem. W przypadku braku dokonania wyboru, w następnym miesiącu od otrzymania pierwszego czynszu, stracimy możliwość podjęcia decyzji i automatycznie będziemy rozliczać się według ogólnych zasad.
Podatek w przypadku najmu można rozliczać w trzech formach:
- ryczałt
- rozliczanie podatku na zasadach ogólnych
- podatek liniowy
Ryczałt to 8,5 %. podatku, zasady ogólne – 18 %. albo 32 %, natomiast stawka liniowa to 19 %. W przypadku nieruchomości kupionej na kredyt, okazać się może, iż rozliczenie na ogólnych zasadach lub podatkiem liniowym będzie korzystniejsze, gdyż możemy wtedy obniżyć podstawę opodatkowania, poprzez odliczenie kosztów związanych z nieruchomością. Kiedy nie planujemy dużych wydatków związanych z wynajmowaną nieruchomością, warto wybrać rozliczanie ryczałtem.
Warto dodać, że w przypadku najmu okazjonalnego nie ma obowiązku przedstawiać urzędnikom zawartej przez nas umowy najmu. Wystarczy złożyć samo oświadczenie. Trzeba również pamiętać, że wynajmując mieszkanie w ramach zakwaterowania krótkotrwałego (np. kwaterowanie turystów) nie można zastosować formy najmu okazjonalnego. Urząd Skarbowy interpretuje to wówczas jako działalność gospodarczą. Jeśli posiadamy jedno mieszkanie na wynajem i wynajmujemy je okresowo, to można zgłosić zwykły najem i rozliczać się ryczałtem lub według stawki podatkowej.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.