Jak sprawdzić księgę wieczystą – na co zwrócić uwagę

Księga wieczysta to dokument, który dokładnie opisuje stan prawny konkretnej nieruchomości. Każdy, kto sprzedawał lub kupował mieszkanie zetknął się z tym terminem. Dla tych, którzy mają ten proces dopiero przed sobą przygotowaliśmy artykuł, który jest kompendium wiedzy na ten temat. O czym trzeba pamiętać i na co zwracać uwagę przed zakupem nieruchomości.

Księgi wieczyste a prawo

Według ustawy o księgach wieczystych i hipotece właściwego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości każda nieruchomość musi mieć swoją księgę wieczystą. Chodzi tu nie tylko o domy i lokale, ale także o grunty i działki. Księga wieczysta prowadzona jest przez sądy rejonowe przypisane do lokalizacji danej nieruchomości. Do założenia księgi wieczystej mają prawo właściciele nieruchomości oraz osoby, które mają ograniczone prawo rzeczowe do nieruchomości. Poza samym wnioskiem należy także przedstawić wszystkie dokumenty poświadczające o zakupie nieruchomości.

Księga wieczysta jest jawna

Warto pamiętać, że księgi wieczyste są jawne. Oznacza to, że każdy ma prawo sprawdzić rzeczywisty stan danej nieruchomości. To bardzo istotna kwestia z perspektywy osoby kupującej nieruchomość. Ma ona bowiem pełne prawo skonfrontować aktualny stan faktyczny potencjalnego zakupu z deklaracjami właścicieli. Jest to czynność, która nie zajmie nam wiele czasu, może zaś oszczędzić sporo nerwów i nieporozumień.

Jak dokonać wglądu? W tym celu musimy udać się do wydziału wieczystoksięgowego danego sądu rejonowego lub skorzystać ze zbiorów internetowych pod adresem ekw.ms.gov.pl. Musimy jednak dysponować numerem księgi wieczystej przypisanej do konkretnej nieruchomości. Istnieją dwie drogi do wejścia w posiadanie takiego numeru. Pierwsza z nich to złożenie podania do Wydziału Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Starostwie Powiatowymi. Można również wyszukać go w bazie internetowej. Ten drugi sposób jest łatwiejszy niż chodzenie po urzędach, jednak trzeba za niego zapłacić.

Co ujawnione jest w księgach wieczystych?

Księga wieczysta zawiera wszystkie aktualne informacje dotyczące konkretnej nieruchomości. Każda księga podzielona jest na cztery rozdziały. W pierwszym dziale znajdują się podstawowe informacje dotyczące nieruchomości takie jak dane adresowe, geodezyjne, powierzchnia użytkowa oraz liczba pomieszczeń. W drugim rozdziale znajdują się informacje o właścicielach nieruchomości. Trzeci rozdział zawiera wszelkiego rodzaju obciążenia nieruchomości, jednak nie znajdziemy tam informacji o hipotece. Te bowiem umieszczone są w ostatnim rozdziale księgi wieczystej.

O czym należy pamiętać w kontekście ksiąg wieczystych?

  • zawsze sprawdzajmy stan prawny nieruchomości w księdze wieczystej jeszcze przed zakupem
  • jeżeli księgi nie ma lub dokument zaginął, należy złożyć wniosek o założenie nowej księgi
  • warto sprawdzić, czy do księgi nie zostały wpisane kwestie prawne i zmiany niekorzystne z punktu widzenia nowego właściciela

Zakup nowej nieruchomości powinien być pozytywnym i przełomowym momentem w naszym życiu. Aby mieć pewność, że nie wyświadczamy sobie samym niedźwiedziej przysługi, powinniśmy przed zakupem skorzystać z prawa wglądu do księgi wieczystej i upewnić się, że nie czekają tam na nas żadne przykre niespodzianki.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Porównujemy schody drewniane a schody betonowe

Następny artykuł

Zobacz, co musisz wiedzieć o prądzie budowlanym

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments