Jak pozbyć się mrówek z domu?

Mrówki to owady kojarzone zawsze z pracowitością. Rzeczywiście ich społeczności działają bardzo sprawnie. Mrówki są zresztą bardzo pożyteczne, bo żywią się spadzią szkodliwych mszyc. Czasem jednak mogą pojawić się w mieszkaniu. Jak można się ich pozbyć?

Atak mrówek Faraona na mieszkanie

Widok już jednej mrówki w mieszkaniu powinien być sygnałem ostrzegawczym. Mrówki Faraona tworzą bowiem bardzo duże skupiska, a są powszechnie występujące w Polsce. Rozmnażają się szybko, bo w jednej kolonii jest kilka królowych. Często wędrują po ścianach domów i mieszkań w poszukiwaniu jedzenia. W kuchni tymczasem okruchów różnego rodzaju jest sporo, a więc mrówki mają co jeść. Okruszki jedzą od razu i zanoszą je do gniazda dla królowej.

Mrówki nie potrzebują wiele, aby dostać się do środka mieszkania. Wystarczy im mała szczelina przy  oknie i drzwiach. Pojawiają się w środku na skutek zapachu jedzenia. Trudno jest się jednak ich pozbyć. W blokach i budownictwie wielorodzinnym przechodzą często z mieszkania do mieszkania poprzez szczeliny różnego rodzaju. W budynkach mają sucho, ciepło i co najważniejsze, jedzenia im nie brakuje.

Nie tylko mrówki Faraona

Oczywiście w naturze żyje o wiele więcej gatunków mrówek. Zamieszkują one lasy, pola i ogrody. Niektóre upodobały sobie drzewa czy konstrukcje wykonane z drewna. Te ostatnie nazywane są mrówkami gmachówkami. Przepadają wprost za drewnem, a więc często spotkać je można w drewnianych domach, altanach czy tarasach. W domkach letniskowych są prawdziwą plagą. Widać je doskonale za nieszczelnymi listwami czy w szczelinach drewnianych podłóg.

Z kolei mrówki czerwone, rudnice czy amazonki do domów przychodzą w poszukiwaniu jedzenia, ale swoje kolonie mają w lesie czy ogrodzie w pewnej odległości. Boleśnie gryzą przede wszystkim mrówki latające, które tworzą całe chmary. Ta plaga jednak dokuczliwa jest tylko w ich okresie godowym, który przypada na sierpień i wrzesień. Chmarę tworzą samce mrówek.

Jak skutecznie pozbyć się mrówek z mieszkania?

Okazuje się, że jest na to naprawdę sporo sposobów. Postawić można przede wszystkim na metody domowe, które są dość skuteczne. Owady nie przepadają za octem i sokiem z cytryny, płynem do mycia naczyń, lawendą, wrotyczem, liśćmi pomidorów, majerankiem, świeżą miętą, węglem drzewnym, cynamonem, terpentyną czy proszkiem do lutowania. Te substancje powinny znaleźć się na trasach popularnych wędrówek mrówek. Sięgnąć można też po różnego rodzaju preparaty. Trzeba się jednak liczyć z tym, że owady po jakimś czasie mogą niestety wrócić.

Na rynku są też dostępne bardziej radykalne środki do walki z mrówkami. To preparaty mocno chemiczne, ale i skuteczne. Są w stanie zniszczyć na zawsze daną kolonię owadów.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Umowa na usługi budowlane – co musisz wiedzieć?

Następny artykuł

Mieszkania w Łodzi – przegląd dzielnic

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments