Jak poradzić sobie z deszczówką, gdy nie mamy kanalizacji burzowej

W celu chronienia fundamentów oraz ścian naszego domy przed wilgocią musimy odprowadzać deszczówkę jak najdalej od domu. Pytanie, jak taką wodę zagospodarować, odprowadzać czy gromadzić zadaje sobie wiele osób. Zbyt duża ilość wody na naszej działce, w szczególności blisko domu może wyrządzić spore szkody. Poza błotem i kałużami, które utrudniają poruszanie się po posesji, istnieje też ryzyko zamknięcia fundamentów. W tym artykule postaram się rozwiać państwa wątpliwości.

Zbiornik retencyjny

Dla osób, które nie mają możliwości odprowadzania deszczówki do kanalizacji, przewidziano inne sposoby gospodarowania wodą. W przypadku dużych działek, mamy opcję wykopania stawu czy oczka wodnego, i tam kierować deszczówkę. Musimy jednak zwracać uwagę na to, aby zbiornik nie został przepełniony podczas intensywnych opadów. Dno oraz skarpy powinny być dobrze zabezpieczone, oraz szczelne. Na szczelność, musimy zwrócić specjalną uwagę w przypadku gruntów piaszczystych. Glina czy iły są szczelne w sposób naturalny, jednak piach, powinien być zabezpieczony folią ogrodniczą.

Magazynowanie wody w zbiornikach.

Według szacowanych obliczeń wynika, że z dachu o powierzchni 120 m² w czasie deszczu trwającego godzinę możemy zebrać nawet do 1100 litrów wody. Mogłaby ona być wykorzystywany, chociażby do podlewania ogrodu. Poza sporą oszczędnością pieniędzy takie rozwiązanie jest w pełni ekologiczne. W celu korzystania z deszczówki musimy jedynie ustawić zbiornik obok rury spustowej oraz scalić go z przymocowanym zbieraczem wody. Niektóre zbiorniki mają objętość nawet do kilku tysięcy litrów. Te największe, są montowane pod ziemią. Jeśli w naszej głowie, narodził się poważny plan wykorzystywania wody deszczowej, to możemy zainstalować specjalną instalację, która pozwoli nam spłukiwać wodę czy wykorzystywać ją do prania. Deszczówką możemy zastąpić nawet 45% wody, z jakiej korzystamy na co dzień.

Drenaż rozsączający

Są to perforowane rury poukładane w obsypce żwirowej, które możemy wykorzystać do gromadzenia deszczówki. Bardziej modernistycznym rozwiązaniem są tzw. skrzynki rozsączające wykonane z tworzywa sztucznego. Są one przeznaczone do składowania dużych ilości wody, podczas obfitych opadów. Mamy możliwość dowolnego połączenia skrzynek, w zależności od warunków na naszej działce. Powinny być one ułożone w wykopie, który zabezpieczony jest geowłókniną, a wszystko musi być przysypane gruntem.

Takie rozwiązanie jest często stosowane w przypadku sporych działek. Do rur spływowych podłączą się rurę drenażową, która zabezpieczona geowłókniną zostaje umieszczona w gruncie na głębokości 0,5 metra. Musi być ona także obsypane żwirem o grubości 10 do 15 cm. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są, już wcześniej wspomniane, skrzynki rozsączające.

Studnia chłonna

Dla osób, które posiadają działki ze słabe przepuszczalnym gruntem na głębokości do 3 metrów, które później zamienia się w piasek, przeznaczone są studnie chłonne. Są one wykonane z kręgów betonowych bądź z PCW. Kręgi, znajdujące się niżej mają dziury, przez które, woda przesiąka do gruntu. Musimy jednak pamiętać o tym, że nie możemy umieszczać takiej studni bliżej niż 2 metry od domu. W przeciwnym razie musimy się liczyć z możliwością pojawienia się wody, blisko fundamentów.

Poradzenie sobie z deszczówką, gdy nie mamy kanalizacji burzowej to nie taka prosta sprawa. Jednak mamy szereg sposobów i na pewno, zależnie od potrzeb, każdy znajdzie coś dla siebie.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Jak zrobić dobry beton B20 (C16/20) samodzielnie

Następny artykuł

Rabaty kwiatowe w ogrodzie. Propozycje kwiatów

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments