Jak poprawić jakość powietrza w domu?

W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o zanieczyszczeniu powietrza oraz o jego destrukcyjnym wpływie na zdrowie i kondycję całego organizmu. Nie jest tajemnicą, że jako społeczeństwo chorujemy coraz częściej i na coraz poważniejsze choroby – od zwiększonej zapadalności na choroby układu oddechowego (przeziębienia, zapalenia oskrzeli, astma), po wszelkiego rodzaju nowotwory. Słabej jakości powietrze nie dotyczy jednak wyłącznie przestrzeni publicznej, ale także naszego domu. Jak zatem poprawić jakość powietrza, by zniwelować negatywne skutki wpływu na nasze organizmy?

Przede wszystkim naturalne oczyszczanie.

Chyba nie ma osoby, która nie zgodziłaby się ze stwierdzeniem, że wszystko, co najlepsze, pochodzi z natury. Nie inaczej jest w przypadku oczyszczania powietrza. Natura oferuje nam wiele różnego rodzaju roślin, które wykazują działanie filtrujące i przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w naszych mieszkaniach.

Wśród takich roślin prym wiodą:

  1. skrzydłokwiat (łac. Spathiphyllum) – wykazujący doskonałe działanie filtrujące w przypadku lotnych związków organicznych, np. acetonu i benzenu;
  2. bluszcz pospolity (łac. Hedera helix) – wiąże szkodliwy dla naszego zdrowia formaldehyd, występujący m.in. w spalinach samochodowych;
  3. paprotka (łac. Nephrolepis exaltata) – jak się okazuje, ta bardzo popularna w polskich domach roślina, wykazuje podobne działanie, co bluszcz pospolity. Dodatkowo poprzez ujemną jonizację, neutralizuje działanie dymu papierosowego oraz tzw. zanieczyszczenia elektroniką;
  4. areka (łac. Chrysalidocarpus lutescens) – stosunkowo łatwa w pielęgnacji, filtruje powietrze z ksylenów, formaldehydu oraz toluenu (składnika farb do włosów i lakierów do paznokci).

Ponadto roślinami, które warto mieć w swoim otoczeniu, są również: aloes, filodendron czerwieniejący, czy dracena.

Mechaniczna pomoc w oczyszczaniu powietrza.

Jeśli naturalne sposoby nie przynoszą pożądanych efektów, warto zainwestować w oczyszczacz powietrza. Urządzenie to przydaje się zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy zanieczyszczenie płynące ze wzmożonej ilości spalin i dymu z kominów, wkrada się także do mieszkań. Oczyszczacze powietrza działają zwykle na powierzchni ograniczającej się do jednego pokoju, zatem aby skutecznie filtrować powietrze w całym mieszkaniu lub domu, należy wyposażyć się w kilka takich urządzeń. Ich głównym zadaniem jest filtracja wszelkiego rodzaju szkodliwych pyłów PM, ale również kurzu, pyłków, a nawet zwierzęcej sierści. W tym przypadku należy zwracać szczególną uwagę na regularną wymianę filtra w urządzeniu.

Najprostsze rozwiązania bywają najlepsze.

Warto jednak pamiętać, że ani pięknie kwitnące rośliny pokojowe, ani nawet oczyszczacze powietrza na nic się nie zdadzą, jeśli sami nie będziemy regularnie dbać o jakość powietrza w naszym mieszkaniu. Należy zatem pamiętać o jego regularnym sprzątaniu z kurzu, pyłu, który pozostaje np. po sprzątaniu i wymianie żwirku w kociej kuwecie, a także o wietrzeniu. Najlepiej robić to jednak w takich porach, zwykle porannych i przedpołudniowych, kiedy zanieczyszczenie lub smog na zewnątrz nie są jeszcze zbyt uciążliwe.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Robot odkurzający, hit czy kit? Jaki robot odkurzający wybrać?

Następny artykuł

Na co zwrócić uwagę kupując działkę budowlaną?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments