Agregat prądotwórczy jest bardzo cennym źródłem energii elektrycznej, zwłaszcza w pewnych nagłych sytuacjach. Z jego działania możemy korzystać także na co dzień, ustanawiając go jako stały element domowej instalacji elektrycznej. Przyłączenie sprzętu nie jest jednak prostą czynnością, w szczególności, jeśli agregat ma uruchamiać się w pełni automatycznie.
Kiedy warto zdecydować się na przyłączenie agregatu do sieci budynku?
Agregat jest bardzo przydatnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli mieszkamy na wsi i często borykamy się z dłuższymi przerwami prądu. Mogą one wynikać z uszkodzenia sieci energetycznej, przez silne wiatry czy niskie temperatury. Jeśli instalacja często ulega awariom technicznym, wówczas dobrym sposobem, będzie podłączenie do sieci budynku agregatu. Dzięki niemu, mieszkańcy budynku mogą nawet nie zauważyć przerwy w dostawie prądu. Urządzenia te zapewniają niezależność od funkcjonowania sieci elektroenergetycznej, a przy tym gwarantują stabilną pracę wszystkich urządzeń.
W jaki sposób podłączyć agregat do sieci domowej?
Agregat można podłączyć do sieci domowej na parę sposobów. Kiedy nastąpi przerwa w dostawie prądu, można wówczas uruchomić urządzenie ręcznie na zewnątrz domu, przy użyciu przedłużacza i rozdzielników podłączyć sprzęty, na których nam najbardziej zależy. Istnieje także możliwość z korzystania ze specjalnego przełącznika (agregat-sieć), jednakże i tak agregat będzie musiał być ręcznie włączany i wyłączany. Jeśli w ten sposób będziemy chcieli podłączyć urządzenie, dobrze jest wówczas co jakiś czas sprawdzać stan działania publicznej sieci energetycznej. Do tego celu możemy wykorzystać żarówkę, kiedy się zaświeci, dostaniemy znak, iż sieć już działa. Bardziej komfortowym sposobem podłączenia do sieci domowej agregatu, jest przeprowadzenie takich czynności, aby był on elementem sieci energetycznej. Agregat wówczas będzie sam włączał się, kiedy nastąpi zanik energii, a kiedy będzie już ona dostępna, wtedy sam się wyłączy. Takie działanie umożliwia specjalny sterownik Systemu Załączania Rezerwy.
Kryteria formalne dotyczące
Kwestie formalne należy rozpocząć jeszcze przed czynnością zamontowania agregatu prądotwórczego. Najpierw musimy wysłać wniosek o zgodę na podłączenie agregatu do domowej instalacji elektrycznej, do Zakładu Energetycznego. Zakład przekaże nam warunki, jakie musi spełniać awaryjne źródło zasilania, a my będziemy musieli przygotować dokumentację techniczną, obejmującą projekt instalacji agregatu. Warto pamiętać o tym, iż awaryjne źródło nie powinno przenosić napięcia na sieć elektroenergetyczną, a moc zasilanych odbiorników musi być dopasowana do mocy znamionowej agregatu. Za projekt odpowiedzialny jest specjalista z uprawnieniami budowlanymi w zakresie instalacji elektrycznych. Dokumentacja powinna także obejmować instrukcję ruchu oraz eksploatacji awaryjnego zasilania, należy także wskazać dwóch opiekunów agregatu, czyli osób konserwujących i naprawiających sprzęt (elektrycy z uprawnieniami). Zamontowana instalacja zasilania awaryjnego podlega zgłoszeniu do odbioru przez Zakład Energetyczny razem z dokumentacją powykonawczą i protokołami pomiarów. Tylko wtedy korzystanie z urządzenia w postaci agregatu, jest zgodne z prawem.
Cena agregatu i przyłącza
Agregaty dostępne na rynku kosztują od 500 zł do nawet parunastu tysięcy złotych, w zależności od parametrów i marki. Sprzęt nadający się do zasilenia domu jednorodzinnego znajdziemy już od 800 złotych. Cena przyłącza uzależniona jest od mocy danego agregatu, celu jego przeznaczenia, oraz tego, czy będzie on działał w sposób automatyczny. Koszt przyłącza może być czasem wyższy od ceny, jaką zapłacimy za to urządzenie.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany