Każdy rozsądny właściciel samochodu, od czasu do czasu musi podjąć decyzję odnośnie umycia swojego auta. Jedni decydują się na wybór myjni automatycznych, inni ręcznych, a są nawet i tacy, którym odpowiada zwykły szlauch na własnym podjeździe. Jednak coraz większą popularnością cieszą się myjnie bezdotykowe, które od jakiegoś czasu pobijają polski rynek. Takie myjnie są czynne 24h/dobę, nie wymagają dużego wkładu finansowego i dają naprawdę zadowalające efekty. Czy w takim razie opłaca się otworzyć własną myjnie?
Lokalizacja
Pierwszym krokiem, który powinien zostać podjęty podczas otwierania własnej myjni jest wybór lokalizacji. Jest on o tyle istotny, że w znaczącym stopniu rzutuje na popyt na nasze usługi oraz cenę założenia takiej działalności. Okolice dróg głównych, osiedli, marketów, stacji paliw czy centrów handlowych to idealne miejsce na otworzenie myjni bezdotykowej. W tym momencie również czekają na nas pierwsze formalności. Mianowicie, w celu umożliwienia budowy myjni bezdotykowej w danym miejscu wymagane jest prawo własności lub umowa dzierżawy danego terenu.
Jeśli natomiast chodzi o dokładną wielkość terenu pod budowę, to dla myjni z dwoma stanowiskami będzie to metraż od 550m2 do 630m2. Obszar ten zwiększa się adekwatnie do ilości dodatkowych stanowisk.
Wybór wykonawcy i projektanta
Wykonawca i projektant to dwa niezbędne filary, bez których niemożliwym jest otworzenie własnej myjni bezdotykowej. Wykonawca odpowiada za budowę i wyposażenie myjni w niezbędne maszyny, natomiast architekt odpowiada za projekt budowy. W obu przypadkach wymagane będzie podpisanie umowy, w której warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.
W przypadku umowy z wykonawcą warto skupić się na tym co jest świadczone w oparciu o umowę, a za co ewentualnie trzeba będzie dopłacić. Warto będzie również zadbać o to, by wykonawca dostarczył projekt typowy myjni. Jeśli chodzi natomiast o biuro projektowe, najlepiej jest zlecić już w umowie wykonanie wszelkich możliwych formalności. Da to pewność, że będą one dopełnione prawidłowo – będzie to związane głównie z otrzymaniem pozwolenia na budowę.
Warto również pamiętać, że przed wyborem architekta należy znaleźć najpierw odpowiedniego wykonawce, którego z kolei wybór będzie poprzedzony przez wybranie odpowiedniej lokalizacji.
Dodatkowe formalności
Zakładając, że mamy podpisaną umowę z wykonawcą oraz biurem projektowym, które zapewni nam pozwolenie na budowę potrzebne będzie spełnienie kilku dodatkowych kryteriów formalnych:
- Zapewnienie warunków technicznych na przyłącza
- Pozwolenie wodno-prawne
- Zorganizowanie kierownika budowy, który oznaczy teren budowy odpowiednią tablicą oraz zarejestruje dziennik, umożliwiając tym samym rozpoczęcie pracy wykonawcy
- Zorganizowanie geodety, który wyznaczy dokładne granice terenu myjni bezdotykowej
Koszty dla myjni dwustanowiskowej
Koszt otwarcia myjni dwustanowiskowej, to koszty rzędu 180-230 tysięcy złotych i jest to największy koszt ponoszony z tytułu tego typu inwestycji. Dodatkowo, comiesięcznie pobierane będą opłaty za wodę, prąd czy chemię, potrzebną do funkcjonowania myjni. Takie koszty oscylują w granicach 5-9 tysięcy złotych, w zależności od standardu myjni, kosztów czyszczenia oraz ilości klientów. Zakładając więc, że z jednego stanowiska w naszej myjni korzysta 30 klientów dziennie, daje nam to wynik 60 samochodów w ciągu doby. Przy założeniu standardowych na rynku cen za te usługi, przychód miesięczny wynosić będzie w takim wypadku około 18 000 zł. Z tego wynika, że zysk kreuje się na poziomie 9-13 tysięcy złotych. Mając te wyniki możemy łatwo obliczyć, że cała inwestycja zwróci się w przeciągu 1,5 do 2 lat.
Podsumowując
Myjnie bezdotykowe nie bez powodu podbiły serca wielu polskich i zagranicznych inwestorów. Jest to bowiem działalność niewymagająca większego doświadczenia i wiedzy. Ponadto jest to inwestycja, która zwraca się wyjątkowo szybko, dając jednocześnie ogromny przychód pasywny. Na ten moment, można powiedzieć że otworzenie własnej myjni bezdotykowej, trzymając się wyznaczonych wyżej kryteriów, jest jak najbardziej opłacalne.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
U nas w okolicy były 3 myjnie bezdotykowe z ogólnie rozłożonym równomiernie ruchem. Od pewnego czasu z niewiadomych przyczyn dwie myjnie są nieczynne a w trzeciej średni czas oczekiwania mimo 4 stanowisk to ok. 10 minut