Jak oświetlić kuchenną wyspę?

Wyspa kuchenna pełni ważną funkcję praktyczną i dekoracyjną. To zdecydowany must have w nowoczesnych projektach kuchni – zwłaszcza przestronnych. Jak oświetlić wyspę, by spełniała swoją rolę? I czy lampy sufitowe dobrze poradzą sobie z tym zadaniem?

Przy kuchennej wyspie często siedzi lub stoi kilka osób jednocześnie – i to z 3 lub 4 stron, dlatego cały blat powinien być równomiernie oświetlony. Do rozświetlenia kuchennej wyspy najczęściej stosuje się światło padające punktowo z góry. Dobrze sprawdzają się tutaj zarówno minimalistyczne lampy sufitowe, np. ruchome reflektorki, jak również modele wiszące z niewielkimi, zabudowanymi kloszami, które świecą w dół. Jakimi kryteriami kierować się, wybierając oświetlenie nad wyspę w kuchni?

1. Wielkość wyspy

Rozmiary wyspy kuchennej będą w decydującym stopniu wpływać na wybór oświetlenia. Do skutecznego, równomiernego oświetlenia małego blatu powinien wystarczyć jeden punkt świetlny. W przypadku większej wyspy z długim blatem mogą być nam potrzebne minimum trzy lampy sufitowe lub wiszące.

2. Wysokość pomieszczenia

To, na jakiej wysokości zamontujemy oświetlenie, będzie zależeć od wysokości pomieszczenia i blatu wyspy kuchennej oraz od jej kluczowej funkcji. Warto kupować lampy sufitowe i wiszące z możliwością regulacji długości kabla. Przyjmuje się, że odległość pomiędzy kloszem a blatem wyspy powinna wynosić co najmniej 1 metr. Jeśli przy wyspie głównie siedzimy, możemy zamontować lampy nieco niżej. Jeżeli stanowi ona przede wszystkim przestrzeń roboczą, przy której pracujemy w pozycji stojącej, lampy wieszamy wysoko pod sufitem albo montujemy oprawy w suficie, aby nie przeszkadzały.

3. Rozmiary kuchni

Jeśli dysponujemy niewielką lub niską kuchnią, warto oświetlić wyspę za pomocą ruchomych reflektorków sufitowych. To rozwiązanie uniwersalne stylowo, ponadczasowe i bardzo wygodne. Bez względu na rozmiary pomieszczenia, nie traktujemy lamp nad wyspą jako oświetlania głównego. Nie muszą one wypełniać blaskiem wszystkich zakamarków. Mają skutecznie rozświetlać blat wyspy, dlatego śmiało możemy postawić na modele z mocno zabudowanymi, nietransparentnymi kloszami.

4. Stylistyka kuchni

Stylistyka wyspy kuchennej zazwyczaj wpisuje się w ogólny wystrój pomieszczenia, dlatego lampy, które ją rozświetlają, powinny pasować do całej aranżacji. W nowoczesnych wnętrzach doskonale wyglądają reflektory sufitowe oraz lampy wiszące z tworzywa lub z drucianymi, geometrycznymi kloszami. W loftach genialnie sprawdzają się modele z metalowymi, ciemnymi, matowymi kloszami. Jeżeli nie chcemy, żeby oświetlenie kuchennej wyspy odwracało uwagę od pozostałych elementów wystroju, wybierzemy oprawy wpuszczane w sufit.

5. Jakość wykonania i materiały

Lampy nad kuchenną wyspę muszą nadawać się do pracy w pomieszczeniach o podwyższonej temperaturze i wilgotności powietrza. Bardzo ważne jest też, aby były łatwe w czyszczeniu. W strefie tej świetnie sprawdzają się klosze szklane i metalowe o matowym wykończeniu. Za to materiałowe abażury i różne, błyszczące powierzchnie na pewno nie będą praktycznym rozwiązaniem.

 

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Moda na meble industrialne. Sprawdź, jak stylowo urządzić swoje mieszkanie

Następny artykuł

Wszystko o ogrodzeniach frontowych

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments