Jak ograniczyć koszt używania lodówki?

Lodówka to praktycznie jedyne urządzenie w gospodarstwie domowym, które pracuje przez 24 godziny na dobę. To właśnie dlatego w większości przypadków odpowiada za największe zużycie energii elektrycznej w skali miesiąca czy roku, którego udział w fakturze za prąd może sięgać nawet 30%.

Szukając oszczędności w rachunkach za energię elektryczną zdecydowanie warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się właśnie lodówce. Choć nie możemy z niej zrezygnować, istnieje kilka sposobów, by znaczenie ograniczyć koszt eksploatacji urządzenia.

Czy częste otwieranie lodówki ma znaczenie?

Jeśli naprawdę zależy ci na energooszczędnej eksploatacji lodówki, bardzo ważne są codzienne dobre praktyki. Otwieraj drzwiczki jak najrzadziej i pamiętaj o ich zamykaniu. Temperatura wewnątrz lodówki szybko wyrównuje się bowiem z temperaturą otoczenia. Nie umieszczaj w lodówce ciepłych produktów i potraw, nie wkładaj do zamrażarki mrożonek, które wkrótce i tak wylądują w garnku lub na patelni.

Lodówkę warto czyścić i regularnie rozmrażać

Ponadto, lodówka wymaga regularnego rozmrażania i czyszczenia. W ten sposób zredukujesz zużycie energii nawet o 10%. Lodówkę warto czyścić również od zewnątrz, ponieważ zapewni to optymalną wentylację i pracę mechanizmu. Pamiętaj o tym, bo urządzenie nie przylegało ściśle do ściany i nie było ustawione w pobliżu źródeł ciepła, na przykład grzejnika lub kuchenki.

Optymalizacja temperatury

W skali roku niebagatelne znaczenie ma temperatura utrzymywana wewnątrz lodówki. W przypadku zdecydowanej większości produktów wystarczy 7 stopni Celsjusza i nie ma potrzeby obniżania tej wartości. Identyczna zasada dotyczy zamrażarki. Optymalna temperatura wynosi minus 18 stopni Celsjusza. Ustawianie niższego poziomu wcale nie sprawi, że przechowywane w zamrażalniku produkty zachowają trwałość dłużej, natomiast z pewnością odbije się to negatywnie na twoim portfelu.

Klasa energetyczna. Jak mocno wpływa na zużycie prądu?

Najważniejsza jest jednak charakterystyka urządzenia, którego używasz, a konkretnie jego klasa energetyczna. Przestarzała lodówka jest w stanie zużyć nawet 500 kWh rocznie, a nowoczesne modele poniżej 200 kWh. Można więc policzyć, że różnica w kosztach eksploatacji obu urządzeń będzie wynosiła znacznie ponad 100 zł w skali roku.

Więcej na temat oszczędzania energii elektrycznej można dowiedzieć się na stronie https://poprostuenergia.pl/.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Funkcjonalna kuchnia. Urządzamy aneks kuchenny

Następny artykuł

Wyposażenie sklepów to nie tylko regały. Co wybrać?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments