Zapowietrzony grzejnik to jedna z najczęstszych awarii kaloryferów. Dlaczego grzejnik się zapowietrza? Jakie są skutki zapowietrzenia i jak pozbyć się tej usterki? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania i podpowiemy jak sprawnie odpowietrzyć instalację.
Dlaczego grzejnik się zapowietrza?
Najczęściej do zapowietrzenia dochodzi w przypadku otwartych instalacji, które mają kontakt z powietrzem. Inną przyczyną może być nieprawidłowe napełnienie grzejnika wodą. Nierzadko do zapowietrzenia prowadzi nieszczelna instalacja i powietrze dostaje się do środka na zasadzie dyfuzji.
Jakie są skutki zapowietrzenia grzejnika?
Zapowietrzony grzejnik nie spełnia swojej funkcji, ponieważ nagrzewa się nierównomiernie lub jest praktycznie zimny. Powietrze, które dostaje się do środka, zmniejsza temperaturę we wnętrzu, w wyniku czego praca kaloryfera jest nieefektywna. Często z zapowietrzonej instalacji wydobywają się dziwne dźwięki, stukanie czy bulgotanie. Nie należy bagatelizować tej usterki, ponieważ powietrze prowadzi do korozji elementów grzejnika.
Jak odpowietrzyć grzejnik?
W przypadku płytowych grzejników aluminiowych odpowietrzanie jest dziecinne proste, ponieważ są one zaopatrzone w ręczne zawory odpowietrzające. Należy przygotować naczynie na wodę, na przykład miskę, śrubokręt płaski lub specjalny kluczyk do odpowietrzania grzejników. Przed przystąpieniem do odpowietrzenia, należy zakręcić zawór termostatyczny. Jak to zrobić? Głowicę termostatu trzeba ustawić w pozycji zamkniętej, czyli przekręcić do oporu w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Zawór odpowietrznika znajduje się w górnej części kaloryfera. Bezpośrednio pod odpowietrznikiem należy podstawić na podłodze miskę lub wiadro, do którego będzie ściekać woda z instalacji. Odpowietrznik należy odblokować kluczem lub śrubokrętem z godnie z ruchem wskazówek zegara. Warto jednak robić to powoli, ponieważ woda pod wpływem ciśnienia może zalać ściany lub podłogę. Najpierw z zaworu wydostanie się powietrze, gdy zacznie lecieć woda i spływa spokojnym strumieniem, należy zakończyć odpowietrzanie i szybko zakręcić zawór. W trakcie całego przedsięwzięcia można dodatkowo opukiwać delikatnie kaloryfer dłonią, aby uwolnić resztki powietrza z wnętrza instalacji. Po zakręceniu odpowietrznika należy upewnić się, czy nie wycieka z niego woda. W celu sprawdzenia, czy grzejnik funkcjonuje prawidłowo, trzeba odkręcić zawór termostatyczny, najlepiej na maksymalną pozycję. Jeśli grzejnik szybko się nagrzewa, awaria została usunięta.
Sprawa jest bardziej skomplikowana w przypadku starego grzejnika żeliwnego. Stare instalacje zwykle odpowietrzają się samoczynnie i nie posiadają odpowietrznika. Aby odpowietrzyć tego rodzaju grzejnik, należy poluzować śrubunek przy zaworze grzejnym. Przy tej operacji najlepiej sprawdzą się dwa nastawne klucze płaskie. Śrubunek należy odkręcać bardzo powoli. Gdy tylko przestaniemy słyszeć wydobywające się powietrze i zacznie wylewać się woda, trzeba zakręcić śrubunek. Warto poprosić o pomoc drugą osobę, która podstawi miskę i zatamuje wyciekającą wodę szmatką. Odpowietrzenie żeliwnego grzejnika wymaga wprawy, łatwo uszkodzić instalację, dlatego jeśli nie czujemy się na siłach, warto zgłosić się z problemem do fachowca.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.