Jak odebrać mieszkanie od dewelopera – co należy sprawdzić?

Techniczne przyjęcie mieszkania od dewelopera wymaga sporego przygotowania. Wszystko po to, by zbyt pochopnym podpisem nie spowodować sobie kłopotów w przyszłości. Jeżeli nie czujemy się na siłach i mamy wrażenie, że sprawy techniczne nas przerastają warto wynająć inspektora budowlanego i zdając się na jego wiedzę i doświadczenie dokonać odbioru. Jeżeli jest to niemożliwe to przynajmniej niech towarzyszy nam ktoś mający pojęcie o pracach budowlanych. 

Do odbioru mieszkania od dewelopera trzeba się dobrze przygotować

Zanim nastąpi termin spotkania i odbioru mieszkania należy jeszcze raz przeczytać umowę zakupu lokalu. Tam powinien znaleźć się szczegółowy zakres prac, praw i obowiązków obu stron umowy. Warto też mieć przy sobie miarkę, kątownik, poziomicę, próbnik prądu. etc. Podstawową jednostką rozliczenia kosztów z deweloperem jest powierzchnia mieszkania, jednak w zależności od umowy z tynkiem lub bez niego. Niektórzy deweloperzy stosują w umowie zapis o marginesie tolerancji w tej kwestii, jeżeli nie ma takiego zapisu lub mieszkanie jest mniejsze niż mówi to umowa, różnice metrażu są podstawą do zmiany umowy lub odstąpienia od niej.

Proste ściany

W trakcie odbioru mieszkania od developera warto sprawdzić pion i poziom ścian oraz kąt ich styku. Najmniejsze nawet uchybienia w tym zakresie utrudnią nam aranżację wnętrza, nie mówiąc już o eksploatacji. Z czasem na nierównej podłodze wypaczą się drzwi szaf, szczególnie tych przesuwanych, a listwy przypodłogowe będą się odklejać. Ściany muszą też być całkowicie suche, szczególnie należy przyjrzeć się sufitom czy nie ma na nich przebarwień spowodowanych wilgocią.

Równe podłogi

Kupując mieszkanie na parterze warto sprawdzić wszelkie cechy izolacji. np. grubość wylewki. Jest to o tyle skomplikowane, że weryfikacja polega na  wywierceniu małej dziurki. Chyba, że ufamy dokumentacji. Dla użytkownika mieszkań parterowych każde naruszenie warstw izolacyjnych przekłada się na wysokość rachunków za prąd. Będzie miała tu znaczenie również szczelność drzwi wejściowych, dolne partie podłoża. Warto również zweryfikować cechy parapetów i podłogi balkonu. Musi z nich łagodnie spływać woda deszczowa, a jest to możliwe tylko wtedy, gdy będą miały delikatny spadek.

Szczelność drzwi i okien

Podczas odbioru technicznego mieszkania powinno się również sprawdzić w jaki sposób otwierają się i zamykają wszystkie okna i drzwi. Należy ocenić czy nie zamykają się samoczynnie, czy są szczelne, jaką tworzą izolację przed chłodem czy dźwiękiem. Każde drzwi powinny również mieć dopasowane klucze i działające zamki.

Światłowód i instalacje

Od roku 2013 wszystkie mieszkania w obiektach wielorodzinnych muszą posiadać światłowód oraz instalacje dla kablówki i tv naziemnej. Ten obowiązek powoduje, że na późniejsze wybory nie będzie miała wpływu przyjęta przez dystrybutorów technologia przesyłu i chroni budynek przez samowolnym montażem zewnętrznych anten. Jednak poprawność instalacji również warto sprawdzić i zweryfikować jej możliwości. Na koniec pozostaje jeszcze sprawdzenie obecności prądu we wszystkich gniazdkach elektrycznych oraz prawidłowość działania wentylacji. Ważne są piony wentylacyjne i zdolność wymiany powietrza.

Odbiór techniczny mieszkania deweloperskiego nie jest skomplikowaną czynnością, szczególnie wtedy, gdy przyszły użytkownik nie po raz pierwszy przekracza próg swojego nowego mieszkania.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Czy ceny nieruchomości mogą spaść w 2020 roku?

Następny artykuł

Porównanie cen mieszkań z rynku pierwotnego w Polsce dla 5 miast

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments