Jak malować i czyścić elewacje?

Malowanie i czyszczenie elewacji to jedne z najpopularniejszych usług wysokościowych. Wykonywane są przez firmy zazwyczaj na rzecz dużych korporacji, których siedziby znajdują się w wysokich budynkach. Przy malowaniu i czyszczeniu elewacji biurowców nie wystarcza jedynie umiejętności, ale także brak lęku wysokości.

Jak prawidłowo malować elewacje?

Malowanie elewacji na wysokości należy zacząć standardowo od oceny stanu podłoża. Powinno być ono trwałe, bez pęknięć i zawilgoceń. Jeśli znajdziemy jednak ubytki w strukturze, możemy łatwo, naprawić je stosując odpowiedni klej lub zaprawę. W następnym kroku powinniśmy oczyścić powierzchnię myjką ciśnieniową, najlepiej ze środkiem do zwalczania grzybów i pleśni. Na samym końcu nakładamy grunt, który powinien być dopasowany do rodzaju farby elewacyjnej. Impregnacja jest w tym wypadku niezbędna, aby zwiększyć przyczepność farby elewacyjnej i równomiernie pomalować ściany budynku.

Przed zakupem odpowiedniej farby elewacyjnej należy upewnić się, z jakim rodzajem tynku mamy do czynienia. Musimy zwrócić uwagę też na typ farby, która została nałożona wcześniej na fasadę. Przy tynkach cienkowarstwowych najczęściej stosuję się farbę akrylową lub silikonową. Bardzo ważną kwestią w przypadku malowania elewacji jest też wybór odpowiedniego koloru farby, aby budynek komponował się świetnie z otoczeniem. Najbardziej uniwersalne kolory to biały oraz o odcieniach pastelowych żółci czy beżów. Należy pamiętać, że wyraziste i oryginalne barwy nadają niesamowity charakter budynkowi.

Malowanie należy przeprowadzić w bezdeszczowe dni i podczas odpowiedniej temperatury. Warto zapoznać się z informacjami producentów farb, które określają, w jakich warunkach powinno się przeprowadzać malowanie. Elewacje budynku należy malować miejsce przy miejscu jednorazowo, pokrywając całą płaszczyznę danej ściany. Nie zaleca się malować fasady podczas znacznego nasłonecznienia, gdyż farba będzie bardzo szybko zasychać na powierzchni.

Czyszczenie elewacji – na czym polega?

Równie ważną usługą wysokościową będzie czyszczenie elewacji. Polega ono na usunięciu wszelkich zabrudzeń znajdujących się na fasadzie budynku. Najczęściej na elewacji budynku rozwijają się pleśnie i inne mikroorganizmy, które można łatwo usunąć, wykorzystując m.in. agregat wodny wysokociśnieniowy. W niektórych miejscach zabrudzenie może być na tyle trwałe, że będziemy musieli usunąć je mechanicznie za pomocą np. szczotki. Do czyszczenia elewacji warto użyć specjalnego środka czyszczącego, który znacznie ułatwia usuwanie zabrudzeń.

Przy domkach jednorodzinnych ich właściciele mogą pokusić się o wyczyszczenie elewacji samodzielnie. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku wysokich budynków np. biurowców. Tutaj zalecana, a nawet wymagana jest pomoc profesjonalnej firmy, która świadczy usługi alpinistyczne i wysokościowe. Zespół wykwalifikowanych specjalistów dysponujący odpowiednim sprzętem szybko zdiagnozuje poziom zabrudzenia fasady i ją wyczyści. W tym celu warto skorzystać z firmy, która dodatkowo może nam zagwarantować uzupełnienie fragmentów elewacji czy hydrofobizację. Tego typu usługi oferuje znana firma Rope Expert, która oprócz malowania i czyszczenia elewacji wykonuje, myje okna, montuje reklamy, czy odśnieża dachy.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Pojemniki transportowe, czyli jak zadbać o logistykę na placu budowy?

Następny artykuł

Płytki łazienkowe- jak wybrać?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments