Ile traw budowa domu jednorodzinnego

Planując budowę domu jednorodzinnego napotykamy na swojej drodze wiele niewiadomych, takich jak koszty i czas trwania poszczególnych etapów budowy. O ile koszty możemy przewidzieć wykonując kosztorys domu o tyle czas budowy uzależniony jest od wielu czynników, nie zawsze zależnych od nas np. data podjęcia realizacji przez firmę budowlaną czy dostępność materiałów. Inne czynniki mające niewątpliwie wpływ na czas to: w jakiej technologii dom będzie wznoszony, podpiwniczenie, poddasze użytkowe, ilość kondygnacji. Ze względu na wykonywanie robót mokrych (betonowanie, murowanie, tynkowanie) musimy robić przerwy między kolejnymi etapami w celu odparowania wilgoci. Mały dom jednorodzinny można wybudować do stanu surowego zamkniętego w trzy-pięć miesięcy.

Przygotowanie gruntu i fundamenty

Prace zaczynamy od wyrównania terenu działki (1-2 dni). Następnie geodeta wytycza położenie fundamentów (1 dzień). Wykonanie wykopu pod fundamenty to 1-2 dni w przypadku korzystania ze sprzętu budowlanego, kopanie ręczne zajmie około tygodnia. Ułożenie betonu podkładowego i wykonanie deskowania ław fundamentowych i ich zbrojenia z wybetonowaniem (3-4 dni). Na przejścia instalacyjne poświęcamy 2-3 dni. Po zalaniu ław należy odczekać 2-3 dni i po tym czasie zabieramy się do murowania ścian fundamentowych. Izolacje przeciwwilgociowe i termiczne pionowe i poziome ścian fundamentowych zajmują 1-2 dni. Jednym z ostatnich etapów jest wykonanie instalacji prowadzonej pod posadzką (1 dzień). Gruntowanie ścian z zagęszczeniem i wykonanie podłoża pod posadzkę zajmuje zazwyczaj 2-3 dni. Ostatnią czynnością na tym etapie prac jest wybetonowanie płyty posadzki. Podsumowując, czas realizacji tego etapu to od dwóch tygodni do miesiąca.

Stan surowy otwarty

Rozpoczynamy izolacją poziomą ścian parteru (1 dzień). Murowanie ścian nośnych zewnętrznych i wewnętrznych z nadprożami drzwi, (w zależności od metody wykonania to 1-2 tygodnie). Następnie zajmujemy się szalowaniem, zbrojeniem i betonowaniem podciągów i słupów (1 tydzień). Wykonanie wieńców i stropu nad parterem zależnie od ilości dodatkowych elementów i technologii stropu to okres 1-2 dni. Po odczekaniu dwóch tygodni od wykonania stropu przystępujemy do budowy ścian kolankowych na poddaszu (4-7 dni), na wykonanie wieńca pod murłatę doliczamy około 2 dni. Przed montażem konstrukcji więźby dachowej i ułożenie pokrycia również musimy odczekać 2 tygodnie, sam montaż zajmuje 1-2 tygodnie. Ostatnią czynnością jest zaizolowanie, ocieplenie i pokrycie dachu, w zależności od materiałów 2-6 tygodni. Całkowity czas doprowadzenia budynku do stanu surowego otwartego może trwać od dwóch i pół do czterech miesięcy.

Stan surowy zamknięty

To ostatni etap prac przynoszących największe zmiany ogólnego wyglądu budynku. Instalacja stolarki składającej się z okien, drzwi, drzwi balkonowych, ewentualnie bram garażowych zajmuję na ogół 1-2 tygodnie. Podobny czas poświęcamy na wzniesienie ścian działowych wewnątrz budynku.

Wykończenie

Prace na tym etapie obejmuje głównie wykończenie wnętrza budynku, wykonanie instalacji, podpięcie mediów. Powinniśmy zacząć od wykonania ocieplenia i tynkowania elewacji zarówno wewnątrz jak i zewnątrz domu, zajmuje to od 2 tygodni do dwóch miesięcy. Ostateczne wykończenie wnętrza: ułożenie podłóg, malowanie montaż instalacji zajmie do trzech do pięciu miesięcy.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Słaby sygnał WiFi w domu – zobacz jak sobie z tym poradzić?

Następny artykuł

Kolektory słoneczne – sprawdzamy czy to się opłaca?

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bob
Bob
3 lat temu

U nas budowa domu łącznie z dokumentacją i odbiorami oraz wykończeniem trwała około 2 lata. Generalnie spory problem jest ze zgraniem terminów między poszczególnymi ekipami budowlanymi

Aneta
Aneta
3 lat temu

U nas podobnie, okres budowy do wstępnego wykończenia to 2 lata. Problem z fachowcami, albo przepłacasz i masz robione, albo czekasz i narażasz się często na mniej doświadczoną załogę lub też trzecie rozwiązanie, wszystko masz dobrze zaplanowane przed budową i podpisane i zaliczkowane umowy, ale czasami poślizg jednej ekipy sprawia, że tracisz termin i zaliczkę