Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe? Wady i zalety

Decydując o instalacjach w domu, podczas planowania systemu grzewczego, musimy podjąć decyzje między wyborem grzejników ściennych a ogrzewaniem podłogowym. Każde z tych rozwiązań niesie ze sobą zarówno wady, jak i zalety. Na wybór systemu ogrzewania ma wpływ wiele czynników, ważną kwestią jest cena instalacji oraz koszty dalszej eksploatacji, jak i oczywiście zapewnienie pomieszczeniom w naszym domu komfortowej temperatury. Jaki rodzaj instalacji będzie najlepszym rozwiązaniem dla twojego mieszkania? Przeczytaj.

Jaka jest różnica między grzejnikami a ogrzewaniem podłogowym?

Główną różnicą między ogrzewaniem podłogowym a grzejnikami jest sposób, w jaki przekazują one ciepło. Grzejniki przekazują ciepło na zasadzie konwekcji, oznacza to, że dociera ono i krąży po ogrzewanych pomieszczeniach jako ruch ogrzanego powietrza. W przypadku ogrzewania podłogowego natomiast wygląda to inaczej, bowiem ciepło oddawane jest przez promieniowanie od dołu do góry, co sprawia, że rozkład temperatury jest pionowy. I tak w przypadku ogrzewania podłogowego, temperatura wynosi około 24 stopnie Celsjusza, natomiast im wyżej, tym jest chłodniej. Grzejniki natomiast działają odwrotnie.

Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe?

O głównej zalecie wspomniano już powyżej, a mianowicie, ogrzewanie podłogowe pozwala utrzymać wyższą temperaturę na wysokości stóp, a niższą na wysokości głowy, w związku z tym nasz organizm jest idealnie ogrzany pod względem fizjologicznym. Kolejną zaletą jest to, że ogrzewanie podłogowe zarówno dłużej utrzymuje wysoką temperaturę, jak i równie długo ją oddaje. Oznacza to, że po wyłączeniu ogrzewania nie zrobi nam się w pomieszczeniu momentalnie zimno, jak to ma miejsce przy ogrzewaniu za pomocą grzejników ściennych.

Ponadto dużym plusem podłogowego ogrzewania jest to, że ogrzewanie obniżyć możemy o 1 lub 2 stopnie, co w ciągu roku pozwala znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania. Warto także wspomnieć o tym, że taki rodzaj ogrzewania jest idealny dla alergików, bowiem brak konwekcji powietrza ogranicza ilość alergenów krążących w powietrzu.

A jakie wady posiada ogrzewanie podłogowe?

Główną wadą takiego systemu ogrzewania, jest o około 30% wyższy koszt jego instalacji, niż ma się to w przypadku grzejników. Ograniczeniem jest również to, że w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym, musimy jako podłogę wybrać ceramikę lub kamień, co sprawia, że niekoniecznie możemy położyć w danym pomieszczeniu dywan lub wykładzinę. Podobnie jest także z cięższymi elementami wyposażenia, na przykład meblami.

Jakie zalety natomiast mają grzejniki?

Zdecydowanym plusem grzejników jest to, że możemy dowolnie regulować temperaturę, oraz zmieniać ją w zależności od pomieszczenia, co jest nieco trudniejsze przy ogrzewaniu podłogowym. Kolejna zaleta grzejników to fakt, że znacznie szybciej nagrzewają one pomieszczenie, co jest korzystne, gdy wracamy do domu po dłuższej nieobecności.

W przypadku grzejników również nie mamy ograniczeń w kwestii wyboru podłogi, oraz stawianiu ciężkich mebli, co jest utrudnione przy ogrzewaniu podłogowym.

A jakie są wady grzejników?

Przede wszystkim koszt ich utrzymania jest większy, ponieważ konwekcja powietrza nie daje nam tak korzystnej emisji ciepła, co oznacza, że nie raz musimy zwiększyć temperaturę ogrzewania. Ponadto jest to również gorszy wybór dla alergików niż w przypadku wyboru ogrzewania podłogowego. Dodatkowo wiele osób zwraca także uwagę na walor estetyczny. Nie każdemu bowiem podobają się grzejniki, czym nie musimy martwić się w sytuacji zastosowania niewidocznego ogrzewania podłogowego.

Jak więc widać, oba systemy instalacyjne mają zarówno plusy, jak i minusy. Wybór któregoś z nich zależy tak naprawdę od wielu czynników, jak i od naszych oczekiwań. To, co będzie dobre dla jednej osoby, niekoniecznie będzie korzystne dla innej, i na odwrót.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Jak otworzyć myjnię bezdotykową? Jakie koszta i formalności?

Następny artykuł

Stacja uzdatniania wody – sposób na walkę z twardą wodą

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia45
Kasia45
3 lat temu

Zdecydowanie ogrzewanie podłogowe, przyjemne uczucie ciepłej podłogi, pozwala na swobodne przemieszczanie się po mieszkaniu bez kapci. Efekt ciepłej podłogi potęgują kafle w łazience, przez co podłoga jest jeszcze cieplejsza niż w pomieszczeniach z panelem