Funkcjonalna kuchnia. Urządzamy aneks kuchenny

Aneks kuchenny to już nie tylko domena małych mieszka, lecz także modne rozwiązanie na aranżację spójnej przestrzeni. Podstawą dobrze zaprojektowanego aneksu są optymalnie dobrane meble kuchenne, najlepiej w opcji na wymiar. Co warto wziąć pod uwagę?

Z aneksem kuchennym wiążą się dwie podstawowe kwestie. Czy urządzamy go ze względu na dostępność niewielkiej ilości miejsca, czy dlatego, że zależy nam na uzyskaniu otwartej przestrzeni. Dodatkowym kryterium jest też to czy często gotujemy, czy może raczej jadamy poza domem. W pierwszym przypadku projekt aneksu powinien uwzględniać wszystkie elementy, które występują w pełnowymiarowej kuchni, zarówno meble kuchenne, jak i sprzęty AGD. Jeśli jednak gotujemy okazjonalnie to z pewnością nie będzie nam potrzebny piekarnik, zlew dwukomorowy, kuchenka z czterema palnikami i duża lodówka.

Jakie meble kuchenne do aneksu?

Jakie meble kuchenne do aneksu?

Gwarancją funkcjonalności w aneksie są meble kuchenne dopasowane do dostępnej przestrzeni. W tej roli najlepiej sprawdzają się meble kuchenne wykonane na wymiar – pozwala to zagospodarować każdy wolny centymetr i to nawet w kuchniach o nietypowym kształcie. Takie propozycje znajdziemy na przykład w ofercie firmy Stolkar. Zanim jednak wybierzemy konkretne rozwiązanie, dobrze jest podjąć decyzję czy aneks ma być wizualnie oddzielony od salonu. Świetnie w tej roli sprawdza się wyspa kuchenna lub w przypadku małych przestrzeni półwysep lub barek. Praktykuje się również postawienie niskiej ścianki działowej lub ażurowego przepierzenia. Niskokosztowym wariantem jest kolorystyczne rozdzielenie aneksu i salonu – wystarczy pomalować intensywnym kolorem jedną ze ścian aneksu sąsiadującą z salonem. Drugą opcją jest zachowanie całkowitej spójności stylistycznej pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami. W takim przypadku dobrze jest dobrać meble kuchenne w tym samym stylu, co salonowe. Ważne jest zastosowanie tej samej kolorystyki – można poruszać się w ramach różnych odcieni tego samego koloru – faktur i materiałów.

Trójkąt roboczy w aneksie

Trójkąt roboczy w aneksiePodstawą każdej kuchni jest rozmieszczenie mebli kuchennych i sprzętów zgodnie z zasadą trójkąta roboczego. Główne elementy kuchni, czy lodówka, zlewozmywak i kuchenka muszą być znajdować się w takich miejscach by tworzyły one trójkąt. Pozwala to na funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni. Jest to niezwykle ważne, gdy lubimy spędzać dużo czasu w kuchni w czasie gotowania.

 

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Jak wybrać mieszkanie w Gnieźnie?

Następny artykuł

Jak ograniczyć koszt używania lodówki?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments