Formalności związane z zakończeniem budowy i odbiorem domu

Zgłoszenie zakończenia budowy domu i otrzymanie pozwolenia na użytkowanie budynku, jest ostatnim etapem, który dzieli nas od zamieszkania w swoich własnych czterech kątach. O ile gromadziliśmy wszystkie niezbędne dokumenty i dbaliśmy o ich staranne wypełnianie w trakcie trwania prac, jest to zwykle tylko formalność i cały proces przebiegnie sprawnie i szybko. Z tego powodu jeszcze przed przystąpieniem do budowy warto mieć w pamięci to aby w prowadzeniu dokumentacji być wyjątkowo dokładnym.

Kiedy należy zgłosić zakończenie budowy domu?

O zakończeniu budowy powinniśmy poinformować Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego po przeprowadzeniu ostatnich prac budowlanych. W przepisach nie jest jednak podana dokładna ilość dni jaka może minąć od zakończenia prac, a poinformowaniu o tym Inspektora. Warto jednak być świadomym tego, że niezgłoszenie zakończenia budowy i wprowadzenie się do budynku może skończyć się dla nas nałożeniem kary, ponieważ budynek musi zostać dokładnie sprawdzony, zanim zostanie wydane pozwolenie na jego użytkowanie.

Jakie dokumenty należy złożyć?

Wraz z zawiadomieniem o zakończeniu budowy, jesteśmy zobowiązaniu dostarczyć wszelkie niezbędne dokumenty związane z pracami jakie w nim wykonano. Najważniejsze z nich to: częściowe odbiory prac budowlano-instalacyjnych, umowy z dostawcami mediów, protokoły odbioru i sprawdzeń przyłączy i instalacji wewnętrznych. Ostatnia pozycja dotyczy instalacji: wentylacyjnej, elektrycznej, wodnej, gazowej i przewodów kominowych.

Oprócz tego powinniśmy dostarczyć dziennik budowy wraz z wpisem o zakończeniu prac budowlanych, a także oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu budowlanego zgodnie z jego projektem i obowiązującymi przepisami. Dodatkowo powinniśmy załączyć informację podpisaną przez kierownika o tym, że wykonał pomiary powierzchni użytkowej budynku zgodnie z rozporządzeniem MTiGM z dnia 25 kwietnia 2012 roku.

Kolejnym dokumentem jest inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza, która ma postać mapki. Sporządza ją dla nas geodeta, ale przy jej zamawianiu musimy się liczyć z tym, że na jej przygotowanie ma 2 miesiące. Z tego powodu warto zadbać o to odpowiednio wcześniej, aby dodatkowo nie wydłużać czasu oczekiwania na złożenie wszystkich dokumentów.

Pozwolenie na użytkowanie – kiedy go potrzebujemy?

O pozwolenie na użytkowanie musimy się starać w przypadku gdy musieliśmy uzyskać zgodne na budowę domu, budynek ma zostać oddany do użytku przed zakończeniem wszystkich robót budowlanych lub nadzór budowlany nałożył na inwestora taki obowiązek.

Do wniosku o użytkowanie budynku załączamy dokładnie takie same dokumenty jak w przypadku poinformowania Inspektora o zakończeniu budowy domu. Jedyną różnicą w tym przypadku jest konieczność dodatkowego załączenia oświadczenia Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Straży Pożarnej o braku sprzeciwu lub uwag z ich strony.

Kontrola budynku – jak wygląda?

Po złożeniu wniosku o zakończeniu budowy budynku, Inspektor Nadzoru Budowlanego ma 21 dni na przeprowadzenie inspekcji. O jej dacie powinniśmy zostać poinformowani do 7 dni od złożenia wniosku. Na inwestora jest także nałożony obowiązek obecności przy przeprowadzaniu kontroli.  W jej trakcie Inspektor sprawdzi zgodność gotowego budynku z wcześniejszymi planami. Brane pod uwagę jest tutaj między innymi: powierzchnia zabudowy, liczba kondygnacji, wysokość domu, a także zmiany sposobu wykorzystania całego budynku lub poszczególnych jego części.

W przypadku braku zastrzeżeń otrzymamy pozwolenie na wprowadzenie się do budynku. W innym przypadku może zostać na nas nałożona kara. Spowoduje to także odłożenie w czasie pozwolenia na użytkowanie domu i będzie wiązało się z przygotowaniem projektu zamiennego. Jeśli spotka nas taka sytuacja warto zastosować się do wszelkich uwag Inspektora, ponieważ w skrajnych przypadkach, może on zarządzić rozbiórkę całego budynku.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Panele drewniane, laminowane czy winylowe – co wybrać?

Następny artykuł

Jak zgłosić umowę najmu do urzędu skarbowego?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments