Ekologiczna uprawa warzyw

Żyjemy w czasach, kiedy bardzo wzrasta zapotrzebowanie na zdrowe, ekologiczne warzywa. Coraz więcej osób decyduje się wiec tworzyć ekologiczne uprawy potwierdzone certyfikatami. Jednocześnie nie brakuje osób, które co prawda nie zamierzają sprzedawać warzyw, ale chcą w sposób ekologiczny we własnym ogrodzie uprawiać warzywa i owoce na potrzeby swojej rodziny.

Skąd wzięła się moda na ekologiczne uprawy?

O eko produktach słyszymy obecnie coraz więcej. Jedni uważają, że jest to chwilowa moda a inni sądzą, że będzie to długotrwały trend. Niezaprzeczalnym faktem jest, że sprzedawane obecnie w sklepach warzywa przepełnione są szkodliwą chemią. Wielu naukowców uważa, że wzrost zachorowalności na nowotwory ma swoje źródło właśnie w niezdrowym pożywieniu. Stosowanie zbyt dużej ilości środków chemicznych w ogrodnictwie może dziwić wielu konsumentów. Tymczasem zupełnie inaczej wygląda to od strony producentów warzyw. Takie przedsiębiorstwa nastawione są przede wszystkim na zysk. Stosują, więc chemiczne środki ochrony roślin, bo w ten sposób mogą zaoszczędzić na kosztach pracowniczych. Oszczędności stoją również za tym, że wielu producentów stawia na uprawy na niezdrowych sztucznych podłożach, co jest szczególnie częste w przypadku pomidorów. Wreszcie używa się zbyt wiele chemicznych nawozów po to by mieć szybsze i częstsze zbiory. Alternatywą na szczęście jest ogrodnictwo ekologiczne. Powstałe w ten sposób warzywa z przyczyn oczywistych są droższe, jednak rośnie świadomość społeczna i coraz więcej osób jest skłonnych płacić drożej za zdrowe warzywa.

Czym charakteryzuje się ekologiczna uprawa warzyw?

Aby uprawiać warzywa w sposób ekologiczny trzeba to robić przede wszystkim na działkach, które w ostatnich latach nie były nawożone w sposób chemiczny. Warto także wybrać dobre sąsiedztwo, kogoś, kto również stawia na ekologię. Nawozy i środki ochrony roślin wszak mogą przenosić się z wiatrem na odległość kilku metrów. Osoby pragnące uprawiać warzywa ekologicznie unikają, więc nawozów mineralnych i w ich miejsce stosują nawozy organiczne takie jak obornik czy kompost. Walkę z chwastami i szkodnikami przeprowadzają drogą mechaniczną oraz poprzez sadzenie roślin, które odstraszają konkretne szkodniki. Dozwolone są również opryski z naturalnych składników, którymi mogą być zioła.

Kilka sposobów na ekologiczne usuwanie szkodników

W uprawach ekologicznych należy zwracać uwagę na dobre sąsiedztwo roślin. Warto zapoznać się, więc z wykazem roślin, które sobie szkodzą oraz tych, które mają na siebie korzystny wpływ. Ponadto przy bardzo szerokim obecnie wyborze odmian zawsze warto stawiać na te odmiany, które są odporne na szkodniki i konkretne choroby. Ważnymi etapami prawidłowej agrotechniki ekologicznej będą także odchwaszczanie, spulchnianie ziemi i regularne nawadnianie. Aby wyeliminować szkodniki mechanicznie można zastosować tablice lepowe. Bardzo skuteczne są także wywary i wyciągi roślinne na przykład z kwiatów aksamitki stosowany celem odstraszania mszyc.

Jak ekologicznie pozbywać się chwastów z warzywnika?

Ręczne wyrywanie chwastów sprawdza się zwykle na początkowym etapie wzrostu roślin. Są jednak inne metody, które sprawią, że chwastów będzie dużo mniej przez cały okres wzrostu warzyw. Chodzi tu oczywiście o ściółkowanie. Dzięki niemu gleba nie wysycha tak szybko i można zachować lepsze warunki termiczne. Sposobów ściółkowania jest bardzo dużo. Można przykładowo uprawę sałaty czy cukinii wyłożyć agrowłókniną. Ściółkować można także przy pomocy słomy, trawy czy przekompostowanej kory.

Autorem artykułu jest sklep ogrodniczy Naturlo.pl oferujący ekologiczne nawozy oraz środki ochrony roślin.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne w przydomowym ogrodzie

Następny artykuł

Czy zdecydować się na uprawę warzyw w przydomowym ogródku?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments