Twoja elewacja nie jest już taka jak kiedyś? Nie zachwyca swoją czystością i estetyką? Mamy na to sposoby! Czy wiesz, że możesz samodzielnie umyć elewację w zależności od jej rodzaju? Zainteresowany? Czytaj dalej.
Kiedy myć elewację?
Chciałoby się odpowiedzieć, że wtedy, kiedy tego wymaga, jednak to nie do końca prawda. Elewację warto myć co kilka lat (średnio co 2 – 3 lata). Oczywiście, jeśli Twój dom zlokalizowany jest w pobliżu ruchliwej ulicy lub stoi w lesie, będziesz musiał go częściej myć.
Wiedz, że na stopień zabrudzenia elewacji ma wpływ rodzaj materiału, z którego została wykonana. Tynki mineralne najbardziej chłoną zanieczyszczenia. Nie są one także odporne na glony i pleśnie.
Tynki akrylowe, silikatowe i silikonowe są mniej nasiąkliwe i mniej podatne na zabrudzenia, dlatego, jeśli się na nie zdecydujesz, dłużej będziesz cieszyć się nasyconym kolorem swojej elewacji. Na tynkach typu kornik również szybko osiada brud. Zdecydowanie lepiej wygląda to w przypadku tynku o strukturze baranka lub kamyczkowej. Ich gładsza powierzchnia mniej wchłania zabrudzenia.
A kiedy najlepiej myć elewację? Odpowiednią porą jest wiosna, kiedy mrozy już zelżeją, a temperatura powietrza pozwala szybko wyschnąć umytemu budynkowi.
Elewacja z tynku – jak ją myć samodzielnie?
Elewacje z tynku często pokrywa szary lub lekko brązowy nalot. Tak wyglądają na niej lekkie zabrudzenia. Zmyjesz je za pomocą wody i myjki ciśnieniowej. Tylko pamiętaj, aby nie szorować szczotką tynków mineralnych, ponieważ możesz uszkodzić ich strukturę.
Woda doskonale sprawdzi się podczas usuwania drobnych zabrudzeń.
Dopasuj temperaturę wody, odległość mycia i strumień z dyszy. Jeśli źle dobierzesz te parametry, możesz zniszczyć elewację. Zacznie się odkształcać i pękać, a tego przecież nie chcesz.
Jakie ciśnienie będzie odpowiednie? Na pewno do usuwania drobnych zabrudzeń sprawdzi się 120 barów. Przy mocniejszych lepiej zdecyduj się na większe ciśnienie.
Czasami będziesz musiał sięgnąć po specjalistyczne preparaty do mycia elewacji. Jednak musisz pamiętać o tym, aby po użyciu detergentu spłukać fasadę wodą. Wybieraj środki ekologiczne, które nie szkodzą naszej planecie.
Ceglana elewacja – skuteczne czyszczenie
Cegła zmienia się z biegiem czasu. Spoiny ulegają skruszeniu, a mur wietrzeje. Na cegle lubią pojawiać się wykwity, ale także zielonkawy nalot. Ten ostatni to nic innego jak glony i porosty. Jak umyjesz elewacje z cegły? Tak samo jak te z tynku – wykorzystując wodę lub wodę pod ciśnieniem. Jeśli chcesz użyć szczotki, nie może ona być zbyt twarda.
Nalot spowodowany pleśniami i glonami usuniesz, stosując środek biobójczy.
Mycie elewacji specjalistycznymi preparatami zawsze wykonuj od dołu. Popularne są środki o strukturze pudru, które napyla się na powierzchnię. Przylegają one do cząsteczek brudu, ale usunąć można je tylko, wykorzystując specjalne urządzenia.
Elewację z cegieł ceramicznych wyczyścisz na sucho, stosując piaskowanie lub używając szlifierki kątowej z nasadką ze szczotką z drutu. Ta metoda zabiera sporo czasu, ale jeśli akurat masz go pod dostatkiem, warto się na nią zdecydować.
Zabrudzenia na elewacji z cegieł klinkierowych i kamienia? Jak je usunąć?
Jak już się pewnie zorientowałeś, na klinkierze pojawiają się białe wykwity. Są one wynikiem struktury muru i wiążą się ze zjawiskiem odparowywania wody wykorzystanej do murowania warstwy osłonowej. Usuniesz je na sucho, używając miękkiej szczotki. Natomiast na mokro pozbędziesz się pozostałości po napylaniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zastosował specjalistyczne preparaty przeznaczone do czyszczenia cegły klinkierowej. Kiedy skończysz myć elewację, pomyśl o impregnacji. Nie tylko zabezpieczysz mur przed wykwitami, ale także zapobiegniesz jego niszczeniu.
Trochę inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o elewacje z kamienia. Najlepiej wyczyść go wodą pod ciśnieniem i zaimpregnuj. Musisz wiedzieć, że tego typu elewacje myje się trudno. Czasami konieczne jest użycie środków chemicznych. Pamiętaj, by po ich zastosowaniu, dokładnie spłukać czyszczoną powierzchnię.
Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie umyć elewację, poszukaj fachowców. Z drobnymi zabrudzeniami na pewno poradzisz sobie sam, natomiast mocniejsze usuną specjaliści. Jak widzisz, samodzielne mycie elewacji jest czasochłonne, jednak efekt lubi zaskoczyć.
Wykorzystaj kilka wolnych godzin, kiedy na dworze robi się cieplej i przywróć dawny blask swojemu budynkowi.
Więcej informacji znajdziesz na stronie : http://www.elevatio.pl/mycie-elewacji
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.