Kiedy już wiesz, że na Twojej posesji znajdzie się brama automatyczna to kolejna decyzja, jaką musisz podjąć dotyczy tego, jaki będzie to rodzaj bramy – skrzydłowa, przesuwna, czy garażowa. Typ bramy determinuje dobór napędu. A to właśnie napęd odpowiada za działanie bramy, wpływa na komfort użytkowników i zapewnia ich bezpieczeństwo. Napęd musi funkcjonować bezawaryjnie.
Co musisz wiedzieć, czyli podstawowa wiedza o napędach
Jeśli chcesz kupić dobry napęd i wybierzesz się do sklepu to pierwsze pytanie, jakie usłyszysz od ekspedienta na pewno będzie brzmiało: ile średnio razy w ciągu dnia planujesz bramę otwierać? Pod tym względem wybiera się napędy do konkretnych bram, ponieważ od tego zależy żywotność automatu. Dlatego należy przemyśleć, ile cykli wykonamy na dobę i uśrednić tę liczbę przez okres na przykład jednego tygodnia. Kiedy podamy liczbę sprzedawcy lub monterowi to wybierze najodpowiedniejszy napęd pod te zastosowania, jakich na co dzień potrzebujemy. Inny będzie automat potrzebny do posesji prywatnej, a jeszcze inny, gdy chodzi o użytkowanie na osiedlu mieszkaniowym, gdzie eksploatacja jest większa. Każdy napęd musi znaleźć się na terenie, gdzie wcześniej przygotuje się ziemny przewód zasilający 230 V. Jeśli planujemy używać dodatkowe akcesoria, takie jak fotokomórki to warto pomyśleć o skrętce komputerowej. Unikniemy ponownego kopania kostki. Kabel należy położyć pomiędzy końcowymi słupkami mocującymi bramę, o tym już jednak musi wiedzieć monter. Właściciel może tego dopilnować. Warto znać już wcześniej wymiary bramy wraz z jej szacunkową wagą. To pozwoli dobrać napęd o odpowiedniej specyfikacji. Większość bram dostępnych na rynku ma niższą wagę aniżeli posiadane możliwości napędów. Dla bram skrzydłowych standardowa wartość wynosi od 20 – 50 kilogramów/skrzydło. Typowa brama garażowa waży mniej więcej 50 kilogramów, natomiast w bramie przesuwnej jest to od 150 do 200 kilogramów dla bramy 4 – metrowej. Zazwyczaj mało kto ma tę wiedzę, a to pomaga trafnie wytypować napędy i dlatego warto znać chociaż podstawy. Zanim wybierze się automat do bramy to trzeba też zastanowić się, z jakich funkcji sterownika na co dzień będziemy korzystać. Wyróżnia się funkcje bezpieczeństwa i podnoszące żywotność automatu oraz funkcje powiązane z opcjami sterownika. Warto je znać, a na pewno podejmie się dobrą decyzję. Jednym z ostatnich argumentów będzie argument stricte finansowy. Zawsze należy się upewnić, czy cena jaką chcemy zapłacić za automat jest adekwatna do jego wartości. Otóż, ceny automatów zależą od ich żywotności, funkcjonalności oraz marki. Jeśli więc wiemy, z jakich funkcji automatu chcemy korzystać i jakie ma on mieć parametry to warto o szczegóły zapytać dystrybutora, by wiedzieć, co jest w odpowiednim przedziale cenowym. Kiedy klient ma jakieś pojęcie o napędach to na pewno zostanie odpowiednio obsłużony.
Dobór napędu – co jeszcze jest ważne?
To właśnie napęd odpowiada za poprawne i długotrwałe działanie bramy. Dlatego, poza kwestiami podanymi powyżej istotne jest także to, w jaki sposób działa brama i w jakim jest ona stanie. Trzeba wobec tego sprawdzić, czy brama porusza się bez tarć, ponieważ to od nich zależy działanie automatyki. Stan techniczny bramy, wózków jezdnych oraz profilu jezdnego to parametry naprawdę istotne. Uwzględnić należy także wagę bramy, długość bramy i ilość użytkowników, którzy będą z niej korzystać. To przekłada się bowiem na wcześniej wspomnianą ilość cykli i determinuje, jak mają działać napędy na co dzień. Szczególną uwagę należy skierować na siłę siłownika podawaną w N w stosunku do wagi, do jakiej jest on przeznaczony. Przy doborze automatyki liczy się funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania bramy. Za to odpowiadają także siłowniki. Elementy te powinny posiadać zwolnienia w końcowych fazach ruchu, żeby brama niezależnie od swojej wagi płynnie hamowała i zatrzymywała się. Są to już zagadnienia bardziej szczegółowe, o jakich przeciętni użytkownicy nie muszą wiedzieć. Natomiast, nie ulega wątpliwości, że warto orientować się w tym, co jest do wyboru, jeśli chodzi o napędy do bram. Jeśli mamy pewność, że zakupiliśmy właściwy napęd to nie pozostanie nic innego jak montaż. W tym celu należy skontaktować się z monterem posiadającym odpowiednie uprawnienia do montowania bram. Jeśli znamy taką osobę wcześniej to nawet lepiej, ponieważ pomoże ona nam zapewne dobrać właściwy napęd. Kiedy mamy już jakieś pojęcie co do tego, jak mają działać bramy i jak dopasować dobry napęd pod typ bramy, z jakiej będziemy korzystać – to będziemy też mogli lepiej zorientować się w tym, czy prace montażowe przebiegają jak należy. Im bardziej ktoś się orientuje w takich kwestiach, tym mniej musi się bać przyszłego korzystania z bramy. Bramy automatyczne to bramy, które powoli są już “must have” na polskich posesjach. Nic dziwnego, że ludzie chcą wiedzieć jak najwięcej o ich elementach składowych. Wiedza w tym temacie jest powszechna, dlatego każdy może dowiedzieć się tego, co najbardziej go interesuje.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany