Czy zdecydować się na uprawę warzyw w przydomowym ogródku?

Warzywa z przydomowego ogródka smakują najlepiej. To tanie źródło łatwo dostępnych produktów, które są zdrowe i ekologiczne. Sama uprawa natomiast przynosi dużo satysfakcji. Czas spędzony na pieleniu i dbaniu o warzywnik to świetny sposób na odpoczynek i odstresowanie się.

Dlaczego warto uprawiać warzywa w ogrodzie?

Przydomowy warzywnik albo warzywa uprawiane na działce to zdrowe jedzenie bez sztucznych nawozów, które pochodzi ze sprawdzonego źródła. Dobrze zaplanowana uprawa pozwala na to, aby cieszyć się różnorodnością warzyw przez cały sezon, co pozwoli ograniczyć kupowanie tych produktów w sklepach, równocześnie dostarczając rodzinie wszystkie cenne składniki odżywcze i minerały. Przygotowując zaś przetwory możemy cieszyć się naszymi plonami przez cały rok. Jeżeli potrafimy wygospodarować kilka minut dziennie na pielenie ogródka, podlewanie warzyw i inne zabiegi pielęgnacyjne to wówczas z pewnością warto mieć taką uprawę w swoim ogródku.

Czy uprawa warzyw w ogrodzie to droga inwestycja?

Wiele osób nie chce zdecydować się na założenia warzywnika, ponieważ twierdzi, że wiąże się to z bardzo dużymi kosztami. Nic jednak bardziej mylnego. Największy wydatek to oczywiście narzędzia ogrodnicze. Jeśli jednak postawimy na wysoką jakość, to raz zakupiony sprzęt będzie służył nam wiele lat w niezmienionym stanie. W takiej sytuacji będzie to wydatek jednorazowy. Następnie musimy zakupić ziemię, która nie jest wcale droga. Na rynku ogrodniczym istnieje wiele jej rodzajów, co pozwoli dostosować podłoże do specyfiki naszej uprawy.

Podobnie jest z nawozami. Duża różnorodność pozwoli na zakup nawozów dostosowanych do możliwości finansowych gospodarza. Warto jednak zaznaczyć że wiele osób stosuje jedynie naturalne nawozy, jak obornik lub kompost albo całkowicie rezygnuje z ich stosowania. Coroczny wydatek, jaki musimy ponieść to zakup nasion. Ich cena jest jednak bardzo niska. W zależności od odmiany, producenta i sposobu wysiewu nasiona możemy kupić już za ok 2 złote. Nieco droższe są nasiona na taśmie, jednak ich stosowanie zaowocuje równymi grządkami, gdzie każde z warzyw będzie rosło w odpowiedniej odległości od siebie. Jest to bardzo korzystna opcja dla początkujących ogrodników.

Jakie warzywa posadzić w przydomowym ogródku albo na działce?

Na koniec pozostaje jeszcze zastanowić się nad tym, czy wszystkie warzywa opłaca się posadzić w ogródku. Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia w tym fachu to na pewno nie. Na samym początku najlepiej posadzić proste w uprawie rośliny, jak warzywa korzeniowe – marchewka, burak, pietruszka czy rzodkiewka. Równie łatwa w uprawie jest sałata, ogórki, cukinia i cebula.

Wiele osób, które swoją przygodę z przydomowym warzywnikiem dopiero rozpoczęły sadzi warzywa motylkowe, jak groszek cukrowy o fasolkę szparagową. Wówczas, gdy nasza wiedza na temat uprawy wzrośnie można pokusić się o posadzenie roślin, które mają większe wymagania uprawowe. Zapracowanym na pewno spodoba się pomysł założenia małego warzywniaka w skrzynkach. Wówczas nie będzie trzeba poświęcać tak wiele czasu na pielenie i nawożenie. Dzięki skrzynce wyeliminujemy ekspansję trawy z trawnika do warzywniaka. Daje to również możliwość przygotowania bogatej w składniki odżywcze gleby pod konkretny gatunek rośliny.

Artykuł przygotował Poradnik Ogrodniczy – największy w Polsce portal z poradami na temat ekologicznej uprawy warzyw.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Ekologiczna uprawa warzyw

Następny artykuł

Cennik okien. Przyczyny zróżnicowania cenowego

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments