Czy można zapobiec stresowi w miejscu pracy?

Stres wpisany jest w nasze codzienne życie – jesteśmy na niego narażeni praktycznie cały czas. Stałe narażenie na stres może powodować choroby zawodowe a nawet w skrajnych wypadkach śmierć pracownika. Istnieje duża zależność między pracownikiem a firmą – pracownicy zdrowi, nie zestresowani to wyższa wydajność czy jakość pracy.

Czy można zapobiec stresowi w miejscu pracy?

Stres wpisany jest w nasze codzienne życie – jesteśmy na niego narażeni praktycznie cały czas. Stałe narażenie na stres może powodować choroby zawodowe a nawet w skrajnych wypadkach śmierć pracownika. Istnieje duża zależność między pracownikiem a firmą – pracownicy zdrowi, nie zestresowani to wyższa wydajność czy jakość pracy. Pracownik zestresowany czy nadmiernie zmęczony może być przyczyną wypadków przy pracy. Ma to bezpośrednie przełożenie na wyniki firmy. Stroną odpowiedzialną za dobre funkcjonowanie firmy jak również za zdrowie pracowników jest pracodawca.  Powinien on we własnym interesie być zainteresowany usunięciem stresu – tak samo jak pracownicy. Bez współpracy pracodawcy z pracownikami redukcja stresu w miejscu pracy może okazać się niemożliwa. Ale jak zarządzać stresem w miejscu pracy? Co zrobić by go zminimalizować? Konieczne jest działanie ciągłe oraz składające się z kilku etapów.

Etap 1 – poznanie źródeł stresu

  1. Rozmowy z pracownikami, służbami BHP, medycyny pracy – podkreślenie znaczenia zmniejszenia stresu w zakładzie pracy. Należy zapytać o przyczyny powstania stresu i dać możliwość wypowiedzenia się wszystkim pracownikom. Można w tym celu stworzyć ankietę którą wypełnią pracownicy. Poznanie źródeł stresu ma kluczowe znaczenie przy jego późniejszej eliminacji. Na temat źródeł powstawania stresu w firmie można również porozmawiać z zaufaną osobą postronną, która zna sytuację.
  2. Zdobycie informacji które mogą wskazywać na poziom stresu w zakładzie pracy – ilość dni zwolnień lekarskich, wskaźniki efektywności i wydajności pracy. Liczba wypadków przy pracy.

Etap 2 przeciwdziałanie stresowi w miejscu pracy

Po dokładnym rozeznaniu źródeł strasu należny podjąć działania mające na celu jego eliminację. Prze wszystkim należy dbać o właściwe  warunki w miejscu pracy – zgodne z aktualnymi przepisami.  Należy dobierać pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami na dane stanowisko pracy. Stanowisko to dobieramy zgodnie wiedzą kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym pracownika. Należy również informować pracowników o ryzyku zawodowym, obciążeniu psychicznym na danym stanowisku pracy. Niezbędne są też regularne szkolenia i przekazywania pracownikom informacjo odnośnie sposobów redukcji stresu zawodowego. Na pewno dobre działanie na poziom stresu w miejscu pracy mają spotkania integracyjne, gdzie pracownicy i ich przełożeni mogą poznać się i porozmawiać na innym gruncie.

Etap 3 Kontrola wyników

Po upływie określonego czasu należy zbadać poziom warunków pracy i stresu i porównać je z danymi zebranymi w etapie 1. Na tej podstawie możemy sprawdzić czy wprowadzone zmiany przynoszą pożądane efekty, zmodyfikować je, poprawić.

Musimy także pamiętać, że źródło stresu pracownika nie musi leżeć w firmie. Często jest to stresująca sytuacja rodzinna – wtedy jej wyeliminowanie nie będzie możliwe.

Sponsor artykułu gvarant.pl

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Bitcoin, wina, drogie samochody. Poznaj 10 alternatywnych sposobów na inwestycje.

Następny artykuł

Podatek od nieruchomości w 2020 roku

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments