Bardzo często w telewizji można usłyszeń, o tym jak sąsiedzi nie mogą dojść do porozumienia w sprawie drogi dojazdowej. W niektórych przypadkach została źle wytyczona, w innych problemem jest jej utwardzenie. Warto wiedzieć co przepisy mówią na temat drogi dojazdowej, aby uniknąć wielu problemów.
Droga dojazdowa jako samowola
Pewne małżeństwo w 2011 roku kupiło dom z wielkich ogrodem. Po uprzątnięciu terenu zgłosili, że planują utwierdzić stu metrową drogę do gospodarstwa. Otrzymali oni pozwolenie na budowę domu z utwardzaną drogą, jednak w niedługim czasie jedna z sąsiadek złożyła skargę do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. W 2014 roku postępowanie zostało umorzone. Jednak po ponownym zebraniu dowodów, inspektor doszedł do wniosku, że utwardzana droga była samowolna i konieczne jest pozwolenie na budowę. Przez następne lata na zmianę wszczynano i umarzano kolejne sprawy, aby ostatecznie stwierdzić, że wykonana droga jest całością techniczno – użytkową i wymagane jest uzyskanie pozwolenia. Dopiero w 2015 roku Sąd Administracyjny przyznał rację właścicielom, ponieważ stwierdzono, że został popełniony błąd polegający na złym zakwalifikowaniu robót. Jednak sprawa się na tym nie skończyła i trwa do dziś.
Takich sytuacji jest o wiele więcej. Powody mogą być różne, jednak przede wszystkim kwestią sporną jest interpretacja przepisów.
Przepisy dotyczące budowy drogi dojazdowej
Przede wszystkim, warto zaznaczyć, że utwardzanie jakiegokolwiek gruntu na działce budowlanej, zwykle jest uznawane jako urządzenie budowlane. Dzięki podjętym działaniom, można użytkować dany obiekt zgodnie z jego przeznaczeniem. Dlatego, budując drogę dojazdową, inwestor zazwyczaj potrzebuje stosownego pozwolenia na budowę.
Jednak prawnicy uważają, że utwardzanie danych powierzchni na terenie działki, nie wymaga żadnych dodatkowych pozwoleń, a problem wiąże się przede wszystkim z tym, że przepisy nie określają jasno jak ma wyglądać to utwardzenie, czemu ma ono służyć i jakie ma być jego przeznaczenie. Analizując orzeczenia wydane przez różne sądy administracyjne, można powiedzieć, że wielu inwestorów skorzystało ze znacznego uproszczenia i zakwalifikowali budowę dróg, jako np. parkingi. Jednak należy pamiętać, że wykonując roboty budowlane które nie wymagają zezwoleń, nie można stworzyć obiektów, które nie są uwzględnione w katalogu określającym obiekty, które nie wymagają pozwolenia.
Poszczególne sprawy sądowe, zazwyczaj kończą się tym, że organ rozstrzygający nie próbuje ustalić w jakim celu ktoś utwardził grunt, jednak poddaje on w wątpliwość np. sposób utwierdzenia gruntu (np. za pomocą kostki brukowej lub asfaltu) i zakres robot, które się wykonuje. Niektórzy zastanawiają się, czy katalog dotyczący obiektów budowlanych, które nie potrzebują pozwolenia na budowę, nie powinien zostać rozszerzony.
Budowa drogi dojazdowej – jakie formalności dopełnić?
Przed zakupem działki, dobrze jest sprawdzić jak wygląda sytuacja prawna drogi dojazdowej. Czy do posesji prowadzi droga publiczna, czy dojazd jest w jakiś sposób utrudniony. Warto sprawdzić, kto jest właścicielem drogi, prowadzącej do nieruchomości. Dzięki temu można uniknąć wielu problemów w przyszłości. W polskich sądach aktualnie toczy się wiele spraw dotyczących samowoli budowlanej dotyczącej dróg dojazdowych. Tego typu postępowania mogą się ciągnąć długimi latami i mogą się zakończyć bardzo różnymi wyrokami.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
W naszym przypadku koszty uzyskania pozwolenia na budowę drogi dojazdowej do posesji to koszt rzędu 100 tys złotych. (przekształcenie gruntów, odrolnienie, pozwolenie) Pieniądze wyrzucone w błoto, dlatego ponieważ to droga prywatna została wykonana samowola i każdemu żyje się lepiej.
Czy utwardzenie drogi przy wykorzystaniu płyt betonowych nie zakotwiczonych krawężnikiem również wymaga pozwolenia ?