Cennik okien. Przyczyny zróżnicowania cenowego

Duże zróżnicowanie w asortymencie stolarki okiennej powoduje, iż ceny poszczególnych okien różnią się od siebie w znaczny sposób. Cennik okien wynika z rozmaitych parametrów technicznych, barwy, rozmiarów okna, czy rodzaju materiału z jakiego wykonano okno.mego okna, ma również cena jego montażu.

Kolor okna oraz jego rozmiar

Podstawowym kryterium, które powoduje różnice w cenach okien jest materiał z którego wykonano okno. Może być to okno aluminiowe, PCV, drewniane, etc. Konkretne rozwiązania mają swoje zalety oraz wady, jest to jednak temat na oddzielny artykuł. Dlatego warto przyjrzeć się parametrom technicznym w obrębie jednego typu okien (np. PCV), które sprawiają, iż ich ceny mogą znacznie od siebie odbiegać.

Przyjrzeć należy się zatem takim elementom jak kolor okna, czy jego rozmiar. Rozmiar, to jeden z tych parametrów, który najbardziej warunkuje i determinuje koszt zakupu okna. Im większe okno, tym naturalnie droższe, choć wziąć należy pod uwagę, iż okna do domu będą droższe, niż okna tzw. gospodarcze, które cechuje gorsza jakość w porównaniu do domowych.

Wybierając okna, należy wiedzieć też, iż okna w podstawowym, białym kolorze, różnią się ceną od tych, które mają inną barwę. Cena ta może podnieść się w dużym stopniu, w zależności od koloru, jaki zostanie wybrany. Panuje tu zasada: im bardziej nietypowy kolor RAL, tym cena wyższa.

Termoizolacja

Ważnym czynnikiem, który wpływa na cenę jest termoizolacyjność okna. To bardzo istotny element, dzięki któremu rosną różnice w cenach za zakup poszczególnych okien – im lepsza jest termoizolacyjność, tym zwiększa się cena. Najwyższą kwotę zapłacić trzeba za okna, które cechuje niski współczynnik termoizolacyjności. Dziś dużą popularnością cieszą się znakomitej jakości okna trzyszybowe oraz pięcioszybowe, które wypełnia się gazem szlachetnym, co w konsekwencji daje bardzo dobry współczynnik izolacyjności. Cena takiego okna jest jednak znacznie wyższa, niż tradycyjnego dwuszybowego okna, o znacznie niższym współczynniku termoizolacyjności. Jest to rozwiązanie, które szczególnie polecane jest to domów pasywnych.

Poza wymienionymi współczynnikami, cenę okna kształtują ponadto i inne parametry. Wśród nich ważnym elementem okazuje się być marka – znani producenci okien z reguły narzucają wyższą cenę. Należy również pamiętać, iż na ostateczny koszt, jaki poniesie inwestor, poza ceną samego okna, ma również cena jego montażu.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Czy zdecydować się na uprawę warzyw w przydomowym ogródku?

Następny artykuł

Jak używać kotłów rentowych zasilanych ekogroszkiem?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments