Budowa własnego domu jest marzeniem bardzo dużej liczby osób. To też jeżeli już ktoś się zdecyduje na to przedsięwzięcie to bardzo ważne jest to, aby było zrobione wszystko jak się należy i bez żadnych błędów. Jedną z rzeczy, na którą należy zwrócić uwagę podczas budowy jest budowa fundamentów. Niektórym wydaje się, że nie jest to wcale skomplikowane i za dużo nie ma co tam do popsucia. Niestety tak nie jest. Wiele błędów popełnianych przy budowie fundamentów wynika z niedbalstwa robotników i niewiedzy inwestora, aby dokładnie dopilnował ekipę budowlaną, jaka w wielu przypadkach nie zwraca uwagi na duża ilość istotnych spraw, ponieważ chce jak najszybciej wykonać daną pracę.
Jakich błędów lepiej uniknąć przy budowie fundamentów?
Przede wszystkim koniecznie trzeba sprawdzić zbrojenie, gdyż zła jakość zbrojenia jest bardzo istotnym błędem za sprawą, którego w przyszłości mogą pojawić się poważne kłopoty. Z reguły problem tkwi w tym, iż niektóre osoby decydują się na wykonanie zbrojenia ze starych oraz przerdzewiałych drutów, które później mają ogromny wpływ na właściwą pracę elementów żelbetowych konstrukcji budynku. Poza tym oszczędność również nie popłaca, ponieważ zbyt mała średnica albo mała ilość drutów także jest poważnym błędem.
Następną rzeczą, na którą również trzeba zwrócić uwagę to właściwe rozpoznanie warunków wodno – gruntowych. Bardzo ważne jest więc to, żeby wykonać odpowiednie badania geotechniczne, które wykażą dokładnie warunki gruntowe terenu, na jakim ma się znajdować budynek. W przypadku bowiem wysokiego poziomu wód gruntowych koszt budowy fundamentów będzie zdecydowanie większy, gdyż muszą zostać one odpowiednio zabezpieczone, aby nic złego się nie działo później z budynkiem.
Ogromny wpływ na to czy fundament będzie prawidłowo wylany ma także odpowiednia konsystencja betonu. Jeśli okaże się, iż jest on za gęsty pomiędzy prętami zbrojenia mogą powstać puste przestrzenie. Nie jest również wskazane, aby do betonu dodać zbyt dużą ilość wody. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie do wylania fundamentów gotowego już rozrobionego betonu.
Bardzo istotnym aspektem jest też to jak głęboko zostanie posadowiony fundament. Jeżeli zostanie osadzony zbyt płytko to może pękać chociażby ze względu na to, iż przemarznie. Dlatego lepiej jest wykopać zdecydowanie głębszy fundament już za płytki w szczególności, gdy dom na powstać w miejscu, w którym gleba ma tendencję do głębokiego przemarzania.
Dodatkowo warto wylany fundament odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem mrozu oraz wody poprzez zastosowanie na przykład termoizolacji. Dzięki temu nie tylko nie ulegnie on uszkodzeniu ale przede wszystkim w domu nie będzie pojawiała się wilgoć w postaci pleśni, a także grzybów. A niestety jest to zmora dużej ilości osób, jeżeli fundament nie jest odpowiednio zabezpieczony.
Tak więc budowa fundamentów jest bardzo ważną rzeczą w każdym budynku, gdyż wszelkie uchybienia mogą niekorzystnie wpłynąć nie tylko na przebieg budowy ale co najgorsze na późniejsze jego użytkowanie. Dlatego za wszelką cenę trzeba się wystrzegać wszystkich błędów, które ewentualnie mogłyby być popełnione podczas budowy fundamentów. Bowiem sukcesem stabilnego oraz dobrze zbudowanego domu jest właśnie jego fundament. To też pod żadnym pozorem nie należy oszczędzać na jego budowie.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Ogromną role zwłaszcza w terenach z wysokim poziomem wód gruntowych stanowi prawidłowe zasypanie i zagęszczenie fundamentów.
Nigdy nie oszczędzajcie na fundamentach, to rzecz której późniejsza wymiana jest praktycznie niemożliwa