Betoniarka to urządzenie, bez którego nie obejdzie się żadna budowa. Na przekór nazwie, poza betonem, możemy w niej przygotować tynki czy inne zaprawy. Musimy jednak pamiętać, że niektóre betoniarki, za sprawą swoich parametrów, nie pozwalają na przerabianie danych surowców. Jaką betoniarkę zatem powinniśmy wybrać, aby była ona w pełni funkcjonalna ?
Betoniarka – kształt i mobilność
Jeśli mówimy o kształcie betoniarki, to możemy wyróżnić te, które przypominają kielich bądź bęben. W kwestii mobilności wyróżnia się trzy typy: stacjonarne (w większości przypadków bębnowe), przenośne (zazwyczaj kielichowe) oraz samochodowe (zbliżone kształtem do kielichowych).
Dla amatorów najlepszym rozwiązaniem będą betoniarki kielichowe, przenośne. Są one całkiem lekkie oraz nieduże. Betoniarki stacjonarne, są przeznaczone dla profesjonalistów. Musimy pamiętać, że zdecydowana większość z nich, zasilana jest prądem trójfazowym.
Musimy pamiętać, że większość betoniarek przeznaczona jest do pracy okresowej. Te, które wykorzystuje się do pracy ciągłej, stosuje się do pracy w zakładach, które produkują beton na dużą skalę. Coraz rzadziej używanymi betoniarkami są koszowe. Ze względu na swoją dużą pojemność (400-500 litrów), wykorzystuje się je przy dużych projektach. Ich główną zaletą, jest niezawodność.
Pojemność betoniarki
Jest to jeden z najważniejszych parametrów. Większość osób myśli, że im większa, tym lepsza, jednak nie zawsze tak jest. Spora część zapraw musi zostać wykorzystana szybko, a wielkość betoniarki znacznie wpływa na zużycie prądu. Dlatego duża pojemność może wcale nie być najlepsza, dla potencjalnego kupującego. Pojemnością zasypową, nazywamy maksymalną objętość betoniarki. Mniejsze betoniarki, pozwalają na jednoczesne uzyskiwanie pojemności jednej taczki (80 litrów). Te największe mogą osiągać nawet do 1000 litrów. Przy mniejszych budowach, takich jak budowa domu jest to w pełni zbędne. Przy takim zadaniu wystarczy urządzenie o pojemności około 200 litrów. Betoniarki, mające pojemność do 150 litrów są zasilane silnikiem 230 V. Kiedy mówimy o małych betoniarkach, warto pamiętać o tym, że powinny one być uruchamiane bez materiału. Jest to spowodowane ich naprawdę słabymi silnikami. W przypadku większych sprzętów będziemy musieli posiłkować się prądem trójfazowym.
Betoniarka ważne elementy
- Uchwyt. W przypadku betoniarek przenośnych umożliwia nam transport urządzenia. Warto zwrócić uwagę, aby nie przeszkadzał nam w pracy.
- Rama. Im solidniejsza, tym lepiej. Na niej zamontowane są wszelkie podzespoły oraz zapewnia ona stabilność podczas pracy. Jest to bardzo ważny element, na który warto zwrócić szczególną uwagę.
- Wieniec. W przypadku żeliwnego musimy pamiętać, że jest głośny, ale za to całkiem niezawodny. Kompozytowy, wręcz przeciwnie. Całkiem cichy, lecz podatny na uszkodzenia. Bez większych problemów jednak możemy go naprawić. Takiej możliwości nie ma w przypadku wieńca tłoczonego. Poprzez fakt, że musi być on wymieniany z bębnem, naprawa może być bardzo kosztowna.
- Mechanizm przechylania. Najpopularniejsze rozwiązanie, czyli koło jest niewygodne. W szczególności w przypadku dużych betoniarek. Korba jest dużo lepszym rozwiązaniem. Jednak poprzez swoją wysoką cenę, nie cieszy się ona wielką popularnością.
Wybór betoniarki to poważna sprawa. Jednak, gdy dobrze ją przemyślimy, na pewno będziemy zadowoleni z naszego zakupu.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany