Automatyka w ogrzewaniu domu!

Budując i wykańczając dom, czeka na nas wiele decyzji. Jedną z tych ważniejszych jest wybór źródła ciepła i urządzeń grzewczych. Podejmując decyzje w tym zakresie, warto zadbać o to, aby korzystanie z instalacji grzewczej było komfortowe. W tym właśnie ma pomóc automatyka. Pozwala ona sterować temperaturą w domu. Zobacz, jak działa automatyka domowego ogrzewania.

Czy automatyka ogrzewania jest potrzebna?

Temperatura to najistotniejszy parametr instalacji grzewczej. Odpowiada ona nie tylko za komfort cieplny domowników, ale także i za sprawność całej instalacji. W przypadkach niskiej temperatury grzejniki nie będą oddawały wystarczającego ciepła, aby ogrzać pomieszczenie. Niebezpieczna jest też za wysoka temperatura. Doprowadza to bowiem do wrzenia wody, a to powoduje awarie. Automatyka ogrzewania pomaga regulować temperaturę, tak aby była ona optymalna. Poznaj systemy automatyki sterujące na https://tatarek.com.pl/automatyka

Sterowanie temperaturą w kotłach na paliwa stałe

Sterowanie temperaturą w kotłach na paliwa stałe jest dość proste. Standardowo każdy kocioł jest wyposażony w termostat, który odpowiada za pracę urządzenia. Jego zasadą jest wyłączenie palnika, w przypadku wzrostu temperatury wody w instalacji centralnego ogrzewania, a także włączanie go ponownie, kiedy temperatura wody obniży się poniżej ustalonej wartości. Chociaż termostat jest wygodnym rozwiązaniem, to nie jest tym najbardziej komfortowym oferowanym przez rynek. Wynika to z tego, że wymaga ono ręcznego przestawiania temperatury na kotle w momencie zmiany warunków atmosferycznych. To, dlatego warto przy kotle na paliwa stałe termostat uzupełnić dodatkowymi urządzeniami sterującymi. W tym zakresie wyróżnić można dwa automatyczne sterowania: pokojowe i pogodowe.

Automatyka w ogrzewaniu domu: regulatory pokojowe

Automatyka pokojowa to nic innego jak urządzenia do sterowania kotła instalowane w pokoju. Mają one wbudowane czujniki temperatury wewnętrznej. Oznacza to, że termostat samodzielnie porównuje aktualną temperaturę z tą ustawioną i jeśli jest wysoka, to automatycznie wyłącza kocioł, a jeśli za niska – to włącza go. Sterowanie pokojowe jest więc proste i intuicyjne. Plusem jego stosowania są również rozbudowane funkcje urządzenia. W tych zaawansowanych można ustawiać różne poziomy temperatur powietrza np. niższe w nocy i wyższe w ciągu dnia. Dużym zainteresowaniem cieszy się automatyka ogrzewania z trybem weekendowym, która pozwala na ustalenie wyższej temperatury powietrza w soboty i niedziele, kiedy to większość czasu spędza się w domu.

Automatyka w ogrzewaniu domu: regulatory pogodowe

Automatyka pogodowa inaczej nazywana jest „pogodówką”. Jest ona czujnikiem temperatury, który umieszcza się na zewnętrznej ścianie nieruchomości. W momencie, kiedy temperatura spada, informuje on system grzewczy, że budynek będzie potrzebował więcej ciepła. Dostając taki sygnał, kocioł w krótkim czasie podgrzewa wodę, która przedostaje się do grzejników. To, jaka temperatura będzie panować wewnątrz domu przy regulatorach pogodowych, zależne jest od aktualnych warunków pogodowych na zewnątrz.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Jakie płytki do łazienki?

Następny artykuł

Meble włoskie – czym się charakteryzują?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments